2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Niepodległościowa akademia w PSP nr 1

by Marek Sokołowski on Listopad 16, 2015

Akademia. 10 listopada PSP nr 1

 Z okazji 97 rocznicy odzyskania Niepodległości, 10 listopada 2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu odbyła się uroczysta akademia patriotyczna pod hasłem „Nie zginęła! Zmartwychwstała – mimo wrogich burz!”,  przygotowana przez uczniów klasy III b  pod kierunkiem p. Iwony Kuźdub i p. Renaty Gromek.   W tematykę uroczystości wprowadzili uczniów nauczyciele historii dyrektor szkoły  Danuta Gnat oraz  Dariusz Sońta.

   Uczniowie – artyści starali się przybliżyć swoim koleżankom i kolegom niezwykle ważne wydarzenia historyczne i pokazać, jak kręte były polskie drogi prowadzące do upragnionej wolności, uwieńczone ogromnym sukcesem naszej ojczyzny – odzyskaniem niepodległości. W zrozumieniu minionych wydarzeń pomogły piękne wiersze, pieśni i piosenki patriotyczne oraz odpowiednie stroje, rekwizyty i muzyka.

     Podczas uroczystości w sali panował odpowiedni dla tego święta podniosły nastrój i skupienie, które stworzone zostały  dzięki oratorskim i wokalnym zdolnościom młodych artystów naszej szkoły i scenografii przygotowanej specjalnie na tę okoliczność.

     Na koniec uroczystości dyrektor  szkoły D. Gnat  pogratulowała wszystkim uczniom „zdanej na szóstkę” lekcji z patriotyzmu.

     Podkreśliła, iż patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również każdy z nas, który w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, który pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek  wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy, my Polacy, szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy,  dbanie o poprawność języka ojczystego, zarówno w mowie, jak i w piśmie, a także szacunek dla narodowej tradycji.

 Info: Dorota Suligowska