2022-08-09

Imieniny: Bernarda i Sobiesława

Niedziela radości

by Marek Sokołowski on Grudzień 13, 2015

Dzisiejsza, trzecia niedziela Adwentu w liturgii Kościoła nazywana jest tradycyjnie niedzielą “Gaudete”. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej antyfony  “Gaudete in Domino” (czyli “Radujcie się w Panu”). Niedziela “Gaudete” obwieszcza bliskość Zbawiciela i jednocześnie zachęca do radości z tego tytułu.  Dawniej gdy Adwent miał mocno pokutny charakter, miało to jeszcze większe znaczenie.

Aktualnie nie uważa się już Adwentu za czas pokutny. Akcentuje się raczej pełne radosnej tęsknoty oczekiwanie. Uczestniczenie w długim przygotowaniu pierwszego przyjścia Zbawiciela i rozbudzanie pragnienia Jego drugiego Przyjścia.

Dlatego też nie przywiązuje się już takiej wagi jak kiedyś do niedzieli “Gaudete”. Nie ma już w zakazu gry na organach czy umieszczania kwiatów przy ołtarzu w Adwencie. Trzecia niedziela Adwentu nie stanowi już jak kiedyś, pod tym względem wyjątku. Nie praktykuje się też śpiewu “Chwała” w tę niedzielę. W liturgii  mszalnej w szydłowieckiej farze św. Zygmunta, jako nawiązanie do wiekowej tradycji, od kilku lat stosuje się różowy ornat.