2022-05-24

Imieniny: Łucji i Wilhelma

Niedziela palmowa i kiermasz wielkanocny na Rynku Wielkim

by Marek Sokołowski on Marzec 30, 2015

 Już od 13 lat tradycyjnie w Niedziele Palmową na Rynku Wielkim, w naszym mieście, odbywa się Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny. Kiermasz  niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Na kiermasz zjeżdżają się twórcy ludowi z całego regionu. Można kupić i obejrzeć wielkanocne palmy i stroiki, koronkowe i haftowane serwety, wycinanki, świece z wosku , ludowe rzeźby, ręcznie wykonane karty świąteczne i inne wielkanocne cudeńka oraz oczywiście pisanki. 


Tegoroczny jarmark rozpoczął się już od samego rana . Na płycie wokół ratusza  oraz koło kościoła  św. Zygmunta rozstawiono kilkadziesiąt  stoisk i kramów . Na scenie pojawił się Przemysław Duda, który podczas kiermaszu pełnił role niezastąpionego konferansjera.  Kilka minut po dziewiątej  chętni mogli oddać swoje palmy na konkursy. W tym roku konkursy odbyły się w dwóch kategoriach na dużą palmę wielkanocną(5 zgłoszonych palm) i najpiękniejszą palmę tradycyjną(26 zgłoszonych palm). Rozstrzygnięto również plebiscyt publiczności na Najpiękniejszą Palmę Kiermaszu.

O godzinie 11.40 podczas oficjalnego otwarcia kiermaszu na scenie pojawili się min : senator RP Wojciech Skurkiewicz, Zbigniew Gołąbek radny sejmiku Województwa Mazowieckiego,  poseł na Sejm RP Zbigniew Kuźmiuk, biskup Adam Odzimek,  burmistrz Szydłowca Artur Ludew , Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki,  radni Rady Miejskiej oraz Radni Powiatu.

Gości, wystawców oraz mieszkańców przywitał w imieniu władz miasta i gminy burmistrz  Artur Ludew.  Burmistrz nie krył wzruszenia tym że po raz pierwszy może powitać przybyłych na Kiermaszu Wielkanocnym  i wspólnie  cieszyć się z nadchodzących świąt  . Mówił że jest to dla niego ogromny zaszczyt i wyróżnienie  że może wszystkim zebranym złożyć życzenia wielkanocne.

O godz. 11.50 przy  scenie ustawionej Rynku przed ratuszem odbył się obrzęd poświęcenia palm   przez Ksiądz Biskupa Adama Odzimka, następnie Ksiądz  Dziekan Adam Radzimirski odczytał fragment ewangelii św. Marka , po  czym procesja z figurą Pana Jezusa na osiołku wyruszyła do Kościoła gdzie w samo południe odprawiono uroczystą mszę z udziałem Chóru Gaudium Canti. Była to wyjątkowa suma ponieważ ksiądz biskup,  udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży
z parafii św. Zygmunta w Szydłowcu.

Podczas trwania tegorocznego Kiermaszu zaprezentowały się również lokalne zespoły ludowe:  Zespół Rodzinny z Korzyc, Zdziechowianki ze Zdziechowa, Kumosie” z Sadku, Zespół  z Chustek oraz Wolanki z Woli Lipenieckiej.

Miłym akcentem był gest uczestniczek Brygady Wolontariackiej Strefy JP2, które przygotowały dla wszystkich osób odwiedzających wielkanocny jarmark słodką niespodziankę. Każdy mógł poczęstować się cukierkiem opatrzonym cytatem św. Jana Pawła II.

Po południu przyszedł czas na rozstrzygnięcie ogłoszonych wcześniej konkursów – na najładniejszą tradycyjną palmę wielkanocną oraz na najładniejszą palmę dużą

Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący komisji Adolf Krzemiński,  inspektor delegatury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu, Teresa Sodel, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie terenowy zespół doradców w Szydłowcu, Barbara Pataj, plastyk Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu Zamek w Szydłowcu, Dorota Pęksyk radna Rady Miejskiej w Szydłowcu.

Ogłosiła następujące wyniki:

Najładniejsza duża palma:

I miejsce – Zespół Ludowy ” Zaborowianki” z Zaborowia.

II miejsce – Zespół ”Kumosie” – Sadek

III miejsce – Zespół Szkół im Bp. Jana Chrapka w Majdowie oraz Zespół Obrzędowy „Ostałki”

Wyróżnienie: Przedszkole Samorządowe Nr 2 w Szydłowcu.

 

Najładniejsza palma tradycyjna:

I miejsce – Zespół „Zdziechowianki”  ze Zdziechowa

II miejsce – Publiczne Gimnazjum Specjalne przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu

III miejsce – Świetlica Nazaret.

 

Wyróżnienia : Zespól Pawłowianki z Pawłowa , Zespół  z Chustek, Helena Wyrwińska z Korzyc, Dorota Gawor z Omięcina, Zespół Rodzinny z Korzyc, Danuta Gawęda z Wysokiej,

Nagrody publiczności:

Na najpiękniejszą palmę dużą wygrał Zespół Szkół im Bp. Jana Chrapka w Majdowie otrzymał 104 głosy. Na najpiękniejszą palmę tradycyjna wygrało Publiczne Gimnazjum Specjalne przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu. Otrzymali 74 głosy.

Nagrody wręczyli: Burmistrz, Przewodniczący Rady Miejskiej  oraz Przewodniczący Komisji Konkursowej Adolf Krzemiński.

Impreza była świetną okazją dla twórców ludowych, aby zaprezentować swój dorobek artystyczny, sprzedać prace, nawiązać nowe kontakty z innymi wystawcami i gośćmi kiermaszu. Natomiast  wszyscy przybyli  mieli możliwość zaopatrzenia się w wielkanocne ozdoby, przedmioty niepowtarzalne , wykonane ręcznie, osadzone mocno w tradycji polskiej kultury ludowej, a tym samym  wprawienie  się w świąteczny nastrój.

Honorowy patronat nad kiermaszem objęli: Marszałek Mazowsza Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski , Radomski Biskup Ordynariusz Henryk Tomasik. Organizatorami XIII Kiermaszu Wielkanocnego są: Urząd Miejski w Szydłowcu, Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „Zamek” oraz MODR w Warszawie – Terenowy Zespół Doradców w Szydłowcu.

Tekst i foto A.G.