2020-02-28

Imieniny: Wiktora i Eustachego

Nie wszystkie dzieci mają zapewnioną edukacje przedszkolną

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 19, 2013

Przedszkole to miejsce, w którym dzieci poprzez zabawę zdobywają wiedzę o otaczającym ich świecie, uczą się wspólnej pracy w grupie, poznają nowych kolegów i koleżanki. Mają szanse rozwoju poprzez zabawę i zajęcia dydaktyczne. Przedszkole to także miejsce, w którym dzieci mają zapewnianą profesjonalną opiekę w czasie gdy ich rodzice są w pracy.

Gmina Mirów boryka się obecnie z problemami finansowymi. W związku z tym poszukuje oszczędności, które pozwolą „wyjść jej na prostą”. Jednak pomimo tego nie można powiedzieć, że w gminie nic pozytywnego w ostatnim czasie się nie wydarzyło. Gminie Mirów udało się uzyskać środki unijne na realizację projektu pod nazwą „Przedszkole Miś”, w ramach którego edukacją przedszkolną objętych zostało 30 dzieci.

Właśnie 30 dzieci, a w Gminie Mirów obecnie pobyt stały i czasowy ma 50 trzylatków i 45 czterolatków. Niestety jedynie 16 trzylatków i 14 czterolatków znalazło miejsce w nowym i jedynym przedszkolu funkcjonującym na terenie gminy. Z tego wynika, że tylko koło 1/3 dzieci ma zapewnianą edukację przedszkolną. Co z pozostałymi 2/3? Jak udało nam się ustalić nieoceniona jest tutaj rola dziadków, którzy będąc na emeryturze opiekują się swoimi wnukami w czasie gdy rodzice dzieci pracują. Kilkoro maluchów znalazło także miejsce w przedszkolach w sąsiednich gminach.
Problem posłania swoich dzieci do przedszkola rodzice z Gminy Mirów mają praktycznie od zawsze gdyż „Przedszkole Miś” to pierwsza placówka przedszkolna na terenie gminy. Niestety „Przedszkole Miś” nie rozwiązało „przedszkolnego problemu” do końca, a jedynie go załagodziło.

Projekt realizowany przez Gminę Mirów zakładający utworzenie przedszkola współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównym celem projektu jest objecie wychowaniem przedszkolnym przez okres 18 miesięcy, 30 dzieci w wieku 3 i 4 lat, które dotychczas nie uczestniczyły w wychowaniu przedszkolnym z terenu Gminy Mirów.

Dzieci uczęszczające do Przedszkola Miś mają szansę rozwoju poprzez zabawę i różnego rodzaju zajęcia dydaktyczne. W celu podniesienia jakości usług edukacyjnych wprowadzono zajęcia z języka angielskiego, teatralno-taneczne, artystyczne, gimnastyczne z elementami korekcji oraz korekcje wad wymowy. Przedszkole Miś funkcjonuje osiem godzin przez pięć dni w tygodniu – jest więc dobrą alternatywą dla maluchów, które mają oboje pracujących rodziców. Rodzicie mogą zostawić swoje pociechy w przyjazny dla nich miejscu, w którym będą miały zapewnioną profesjonalną opiekę.
Projekt zakładający utworzenie przedszkola w Zbijowie Małym na terenie Gminy Mirów daje możliwość pełnego rozwoju poprzez edukacje przedszkolną dzieciom w wielu 3 i 4 lat. Szkoda tylko, że szanse takiego rozwoju ma jedynie około 1/3 chętnych maluchów z terenu Gminy Mirów.

Jednak w czasie kryzysu, z którym boryka się Gmina Mirów „Przedszkole Miś” to i tak duży sukces. Pozostaje mieć nadzieje, że w przyszłości wszystkie mirowskie maluchy będą miały zapewnioną edukację przedszkolną i obserwować co stanie się z Przedszkolem Miś po upływie 18 miesięcy.