2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Nie bądź obojętny! – Policja apeluje

by Bartosz Kaluga on Październik 28, 2016

Widząc osobę  narażoną na wychłodzenie, pomóżmy jej nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że jeden telefon może uchronić od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Na dworze jesień, jest to pora kiedy znacznie spadają temperatury powietrza  i  nocą zaczynają się przymrozki. Takie warunki atmosferyczne powodują zagrożenie dla  zdrowia i życia osób z powodu wychłodzenia organizmu. Należy tutaj zaznaczyć, że często zgony osób mają ścisły związek z wcześniej wypitym alkoholem.

Biorąc pod uwagę doświadczenia z lat ubiegłych Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu rozpoczęli  już działania prewencyjne zapobiegające temu zjawisku. Policjanci w codziennej służbie patrolowej sprawdzają miejsca gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, osoby  nadużywające alkoholu, czy potrzebujące pomocy.   Również nasi dzielnicowi w czasie obchodu swojego rejonu będą docierać do osób, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. W przypadku ustalenia takich osób nasi funkcjonariusze  będą informować ośrodki pomocy społecznej  i udzielać im pomocy doraźnej w razie pilnej konieczności.

Skuteczność naszych działań, uzależniona jest także od aktywności i wrażliwości mieszkańców, zatem apelujemy o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Powyższe działania prewencyjne będą realizowane przez szydłowieckich policjantów do końca okresu zimowego.

sierż. Marlena Skórkiewicz