2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Nawozy dolistne – jak je wybrać?

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 21, 2017

Nawozy dolistne są niezbędne do nawożenia roślin. Przede wszystkim całkowicie rozpuszczają się w wodzie, zawarte w nich makroelementy oraz mikroelementy są łatwo przyswajalne przez rośliny. Są one bardzo istotne dla wzrostu roślin. W okresie wegetacji, nawozy dolistne przekazują roślinom wszelkie niezbędne składniki pokarmowe, których brakuje w glebie. Jeśli stosujemy nawozy dolistne zgodnie z instrukcjami, bardzo szybko i efektywnie uzupełnimy niedobory składników pokarmowych w roślinie. W porównaniu z nawożeniem doglebowym, nawozy dolistne dają kilkadziesiąt razy lepsze efekty. Są niezastąpione w krytycznych momentach rozwoju.

Jak wybrać nawozy dolistne?

Wybierając nawozy dolistne, zwróć uwagę na skład. Powinny zawierać co najmniej dwa składniki pokarmowe niezbędne dla roślin, czyli N, P lub K. Oprócz istotnego minimum, nawozy dolistne w swoim składzie powinny mieć mikroskładniki oraz makroskładniki wspierające wzrost roślin, jak również substancje pomocnicze. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją, gdyż jedynie zbilansowane nawożenie daje oczekiwany rezultat i pozwala się cieszyć wysokimi plonami.

 

Zalety nawozów dolistnych

Nawozy dolistne przede wszystkim pozwalają na szybkie usunięcie niedoborów składników pokarmowych, które powstają w przypadku suszy, niedoboru składników pokarmowych w glebie czy ich zbyt wolnego dostarczania. Kolejną zaletą stosowania nawozów dolistnych jest fakt, że najlepiej uzupełniają pierwiastki śladowe. Do pierwiastków śladowych należy bor, mangan, żelazo, molibden, cynk, miedź. Te składniki pokarmowe uzupełniane są drogą dolistną, a nie za pomocą systemu korzeniowego.

Nie wszystkie nawozy dolistne są tak samo skuteczne. Nie wybierajmy danego nawozu kierując się wyłącznie ceną – to pozorna oszczędność, która może nam się nie opłacić. Przede wszystkim porównujmy skład. Nawozy dolistne nie są tak samo trwałe jak nawozy systemowe, to dlatego tak ważne jest dokarmianie roślin poprzez nawożenie dolistne. Dolistne nawozy są narażone na spłukiwanie przez deszcz, dlatego ich trwałość może być mniejsza. Co nie zmienia jednak faktu, że stanowią bardzo skuteczny i przeważnie niezbędne wsparcie dla roślin.