2021-04-23

Imieniny: Joanny i Zuzanny

Następna taka uroczystość, za dwa lata

by pa pa on Maj 12, 2013

W niedzielne południe 12 maja, w farze św. Zygmunta 79 dziewczynek i chłopców z klas drugich PSP im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu, po raz pierwszy przyjęło sakrament Eucharystii. Na to duże wydarzenie w życiu dzieci, przybyli bardzo licznie bliscy, nauczyciele i goście rodzin, dzieci przystępujących do pierwszej Komunii świętej.

Pierwsza Komunia i cały etap ją poprzedzający, to spore przedsięwzięcie organizacyjne, w które zaangażowani są kapłani, siostry zakonne, rodzice i w końcu też same dzieci, dla których jest to ważna chwila, nie tylko w aspekcie rozwoju wiary, lecz także w znaczeniu społecznym.

Przed wejściem do świątyni na pamiątkę chrztu świętego, zgromadzone dzieci zostały pokropione wodą święconą i otrzymały błogosławieństwo od rodziców.

Mszę świętą pierwszokomunijną koncelebrowali ks. kan. Adam Radzimirski proboszcz parafii św. Zygmunta, ks. Eugeniusz Rycerski michaelita i o. Gerard Staszczyszyn, cysters z opactwa w Wąchocku.

W czasie liturgii mszalnej chłopcy przeczytali czytania liturgiczne, a dziewczynki zaśpiewały psalm responsoryjny. Dzieci odczytały również wezwania modlitwy wiernych. Kazanie do dzieci wygłosił ks. Andrzej Kania. Przypomniał w nim o potrzebie chleba podtrzymującego życie doczesne, a który jest wielkim darem i potrzebie Chleba eucharystycznego, który podtrzymuje życie duchowe i daje siłę na życie wieczne.

Uroczysty moment przyjęcia Komunii Świętej miał piękną oprawę. Dzieci przyjęły Jezusa Eucharystycznego z rąk Księdza Proboszcza. Towarzyszył temu także błysk fleszy aparatów fotograficznych i światło kamer wideo. Na zakończenie uroczystej mszy, wybrane dzieci podziękowały za udzielenie sakramentu Eucharystii i za pomoc w jej uroczystym przyjęciu: kapłanom, rodzicom, chrzestnym, wychowawcom, dyrekcji PSP nr 1 i wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej godnego przeżycia. Oklaskami podziękowano siostrze Magdalenie Rojek i siostrze Edwardzie Grzywnie ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła, które ciężar uroczystości w dużej mierze wzięły na siebie.

Na zakończenie po rozdaniu chlebków, w geście dziękczynienia przy radosnym śpiewie utworzono okrąg wokół ołtarza, aby przedłużyć tę cudowna chwilę przebywania z Jezusem Eucharystycznym.

Po mszy świetlej dalszą część uroczystości spędzano w gronie rodziny i zaproszonych gości.

W związku z komunikatem Biskupa Radomskiego, do Komunii świętej będą w związku z nową ustawą o szkolnictwie przystępować dzieci po ukończeniu klasy trzeciej (dzieci mają rok wcześniej rozpoczynać edukację). Kolejna taka piękna uroczystość odbędzie się dopiero w maju 2015 roku.

Fotoreportaż również na stronie www.domnaskale.net.pl