2021-04-14

Imieniny: Zofii i Jana

Narodowe Czytanie w Szydłowcu

by Marek Sokołowski on Sierpień 28, 2013

W sobotę 7 września o godz. 15.00 Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński oraz Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek zapraszają na Rynek Wielki w Szydłowcu, do udziału w ogólnopolskiej akcji NARODOWE CZYTANIE ALEKSANDER FREDRO – „ZEMSTA”. Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, zachęcająca do gromadzenia się w miejscach publicznych na terenie całego kraju, w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich poetów i pisarzy. Tekstów, które jednoczą Polaków i uczą poznawania naszej Ojczyzny i siebie samych.

Stąd właśnie 7 września br. Prezydent RP zaprasza wszystkich rodaków do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza i poety, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. Fredro jest obecny w naszej świadomości od najmłodszych lat. Któż bowiem nie zna wierszowanych bajek „Paweł i Gaweł”, czy „Małpa w kąpieli”. Któż nie zna bohaterów „Zemsty”, czy „Ślubów panieńskich”, ich zabawnych bohaterów i komicznych sytuacji z ich udziałem. Bohaterów, którzy są odzwierciedleniem nas samych, nas Polaków z bogatą historią, wielką duszą i fantazją, które wyróżniają nas, jako obywateli tego samego narodu.

Przekonajmy się zatem, że teksty Fredry można czytać nie tylko z rodziną i znajomymi, wspólnie lub w pojedynkę, z podziałem na role lub bez, w domu, w ogrodzie, ale również w parku lub na ulicy podczas czytelniczego happeningu przed szydłowieckim ratuszem.

A. Fredro portretW Szydłowcu do wspólnego czytania „ZEMSTY” Aleksandra Fredry organizatorzy zapraszają władze miasta, osoby z życia społecznego i politycznego, przedstawicieli szydłowieckich szkół, młodych aktorów z teatrów U RADZIWIŁŁA i ZAMCZYSKO a także mieszkańców naszej miejscowości. Chętnych do udziału w charakterze lektorów prosimy o zgłaszanie się do Regionalnego Centrum Biblioteczno Multimedialnego, ul. Kolejowa 9b, tel. 48 326 23 13 lub email: a.klepaczewska@sckzamek.pl.


Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury. Tak więc wspólne czytanie wybitnych autorów piszących fantastycznie o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności. Niech zatem 7 września 2013 roku będzie radosnym spotkaniem z komediami Fredry, z jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem. Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu dzieł Aleksandra Fredry!”

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej