2022-12-03

Imieniny:

Najpopularniejsze i uniwersalne meble retro

by Bartosz Kaluga on Sierpień 18, 2017

Meble towarzyszą nam od zamierzchłych czasów. Bez nich nie wyobrażamy sobie naszych wnętrz. Gdzie usiąść, gdzie postawić poranną kawę, na czym obejrzeć film akcji? To one odgrywają kluczową rolę w naszym domowym środowisku, ponieważ dzięki nim wiemy, jak zagospodarować wnętrze, a przede wszystkim, w jaki sposób stworzyć przytulne cztery kąty. Rodzajów mebli jest wiele, ale w ostatnich latach wytworzył się boom na przedmioty spod znaku retro. Dlaczego meble stylowe, te „z duszą”, pomimo swoich lat, nadal są wykorzystywane do wystroju pomieszczeń? Na co aktualnie warto zwrócić uwagę? I które ich rodzaje są w tej chwili najbardziej popularne?

Fotel bujany

Kojarzy się z dziecięcymi chwilami radości, serdecznymi kolanami dziadka, opowiadającego ciekawą historię piekarza, który potrafił piec najpyszniejsze bułki pod słońcem. Aktualnie fotel bujany wykorzystywany jest do zaaranżowania wnętrza sypialni lub pokoju dziennego. W ciepłych odcieniach brązu, przykryty grubym, wełnistym kocem, nadaje wyrazistego charakteru pomieszczeniu. Jest nie tylko ciekawym elementem wystroju, ale również wygodnym siedziskiem. To idealny mebel dla rodziców, pragnących ukoić niespokojnego malucha. Warto pamiętać o zabezpieczeniu powierzchni pod nim, ponieważ płozy i drewniana podłoga czy panele nie są najlepszymi kompanami.

Kredens

Sentymentalne osoby, związane wspomnieniami z dzieciństwem, bardzo cenią jego obecność. To idealne miejsce na specjalną, pięknie zdobioną porcelanę. Mebel, który chętnie pokazuje swoje wnętrze, dzięki specjalnie przeszklonym drzwiczkom. Istnieją również takie z odkrytymi półkami lub całkowicie zabudowanymi drzwiami.  Jednakże te z okienkami, dzięki którym można zajrzeć do środka, są muzealnym odzwierciedleniem gablotek. Kredens sam w sobie jest podziwianym, stylowym meblem. To element wystroju o sporych gabarytach, który gra pierwsze skrzypce w pokoju dziennym. Warto o tym pamiętać, ponieważ pozostałe dodatki powinny być raczej jego towarzyszami, niż meblami zakłócającymi przestrzeń.

Firany

Długie, zakrywające całe okna, są idealną alternatywą dla dość powszednich rolet. W ciągu dnia można je związać w sposób artystyczny lub ściągnąć przy pomocy charakterystycznego sznurka, zakończonego pomponem. W jednym kolorze powinny zostać dopasowane do dodatkowych barw znajdujących się w pomieszczeniu, np. dywanu, krzeseł, elementów zdobniczych. Grube firany lubią towarzystwo luster. Jeżeli chcesz zawiesić je w małym pomieszczeniu, to nie możesz zapomnieć o zwierciadle, a nawet kilku małych lustereczkach.

Zegar

Meble stylowe mają to do siebie, że są wyjątkowe, opowiadają swoje historie. W ich składzie nie może zabraknąć charakterystycznego, starego zegara. Ustawiony w reprezentatywnym salonie, z dumą oświadcza, która godzina. Pozłacana tarcza oraz rzymskie liczby jeszcze bardziej kładą nacisk na jego oryginalność. Tutaj wielkość nie ma znaczenia – może być duży i stojący, prostokątny, zawieszony na ścianie, lub spokojnie zdobiący niewielką komódkę w kącie. Wykonany z drewna jest bardzo solidnym elementem, który dopasuje się zarówno do uniwersalnego wnętrza, jak i nowoczesnych przestrzeni.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Patyna: patyna.pl