2019-04-26

Imieniny: Jana i Juliusza

Na próbie z Orkiestrą

by pa pa on Czerwiec 1, 2013

W niedziele 2 maja na Rynku w Szydłowcu, odbędą się po raz XI Spotkania Orkiestr Dętych. Rozpoczęcie imprezy nastąpi o godz. 15:00. Wtedy to zaproszone orkiestry przejdą ulicami miasta w „Marszu gwiaździstym”. Uroczyste otwarcie  zainauguruje hejnał z wieży ratuszowej. Po uroczystym otwarciu odegrany zostanie koncert orkiestr pod jedną batutą. Następnie odbędą się indywidualne prezentacje orkiestr, biorących udział w XI szydłowieckich spotkaniach. Na zakończenie zostaną wręczone dyplomy i puchary.

Jedenasta już edycja Spotkań, to duże wydarzenie muzyczne. My jednak chcieliśmy zobaczyć zanim to nastąpi, codzienność naszej szydłowieckiej Orkiestry. Portal Szydłowiecki 29 maja odwiedził Orkiestrę na próbie.

Zajrzeliśmy dla was za kulisy, aby zobaczyć przygotowania naszej Miejskiej  Orkiestry Dętej. Orkiestrę tworzą, dwudziestu kilku muzyków i wokalistka. Od lat prowadzona jest przez kapelmistrza Henryka Kapturskiego, który wielokrotnie był wyróżniany i honorowany za wybitne osiągnięcia.

Już po wejściu do kompleksu Zespołu Szkół im Jana Pawła II, słuchać ćwiczących muzyków. Ten kilkudziesięciu osobowy skład, swoim dźwiękiem potrafi wywołać niewytłumaczalnie pozytywne emocje.

Niestety za tymi wszystkimi laurkami widać rzeczywistość, która nie jest już tak kolorowa. W trakcie rozmowy  z Kapelmistrzem, PS  dowiaduję się, że okres ten nie jest łatwy dla Orkiestry

Problemem, który zdominował rozmowę  jest nieodpowiednie, nieprzystosowane do odbywania prób pomieszczenie.  Orkiestra ma swoją siedzibę, w piwnicznej salce. Ta od lat nieremontowana, ma zamiast podłogi betonową posadzkę, generującą kurz. Muzykom doskwiera jej miejscowe zawilgocenie, brak miejsca na przetrzymywanie nut, instrumentów i sprzętu muzycznego. Kłopotem jest z pozyskaniem nowych instrumentów, umundurowania i ogólnego wyposażenia.

Wydaję się jakby władze zapomniały, iż MOD uświetnia każdą uroczystość państwową, kościelną, kulturalną, a przez co tym bardziej zasługuję na odpowiednie wyposażenie. Mimo tych trudności Orkiestra pracuje  z dużym zaangażowaniem i godnie reprezentuje miasto na wszelkich przeglądach czy też konkursach.

Miejmy nadzieję, nie tylko w piosence jest w orkiestrach jakaś siła. Siła, która pozwoli wciąż rozwijać się, tej szczycącej się ponad 100 letnią tradycją, Miejskiej Orkiestrze Dętej. Jej historia na przestrzeni całego niemal XX wieku splotła się z historia Szydłowca. Oby tak było przez następne 100 lat.

Tekst: AG/MS