2021-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Osiedle Północ z gazem

by Marek Sokołowski on Styczeń 24, 2014

Po czterech latach starań mieszkańcy 61 domów na szydłowieckim Osiedlu Północ i kilku przyległych ulicach będą mogli korzystać z gazu ziemnego do potrzeb związanych z m.in. z ogrzewaniem budynków i przygotowaniem ciepłej wody. W środę i czwartek ekipy pogotowia gazowego na ulicy Ogrodowej i Placu Wolności wpięły nowy 5 kilometrowy odcinek gazociągu do istniejącej sieci przesyłowej. W piątek 24 stycznia, podłączono do sieci pierwsze budynki. Prace przyłączeniowe prowadzone będą jeszcze przez następnych kilka dni. Uruchomienie gazociągu zbiegło się z pierwszymi silnymi mrozami tej zimy. Pierwsi odbiorcy mogą już ogrzewać mieszkania tym ekologicznym paliwem.

 Historia gazyfikacji Osiedla Północ, ma jednak dłuższą historię . Pierwsze działania w tym zakresie podjęto w końcówce lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Utworzony wtedy komitet osiedlowy zbierał wpłaty od mieszkańców na ten cel. Niestety nic z tych planów nie wyszło, zaś zdeponowane środki pozbawiła wartości  szalejąca na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych hiperinflacja.Do tych planów powrócono w 2010 roku. Mieszkańcy Osiedla powołali komitet na rzecz rozwoju osiedla Północ. W wyniku staraowanych osób, ówczesna Mazowiecka Spółka Gazowa, przyjęła do planów rozbudowy sieci przesyłowej na 2013 rok, to szydłowieckie osiedle, wraz z sąsiednimi ulicami.

Inwestycje zakończono w końcówce grudnia ubiegłego roku. W ostatnich zaś dniach jak już wcześniej wspomniałem przeprowadzono prace włączenia gazociągu do sieci przesyłowej. Tym samym po 25 latach od pierwszych starań o gazyfikacje, to najstarsze szydłowieckie osiedla domów jednorodzinnych uzyskało kolejny ważny element infrastruktury technicznej, tak istotny z punktu poprawy warunków bytowych.