2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Na co zwrócić uwagę kupując lot czarterowy

by Bartosz Kaluga on Sierpień 20, 2015

Wakacje to okres, w którym wielu turystów szuka możliwości zorganizowania wypoczynku w atrakcyjnym miejscu i w niewygórowanej cenie. Zazwyczaj wybór pada na wycieczkę last minute organizowaną przez biuro podróży lub zaplanowanie indywidualnego wyjazdu. Warto rozważyć także trzecią opcję, jaką są loty czarterowe.

Bilety czarterowe można znaleźć w ofercie biur podróży, które wynajmują od linii lotniczych samoloty w celu dowiezienia swoich klientów na miejsce wykupionej wycieczki. Opłata za czarter samolotu jest stała niezależnie od ilości osób, które zdecydowały się na wykupienie wczasów, dlatego też tour operatorzy starają się zapełnić wszystkie miejsca na pokładzie, aby nie ponosić dodatkowych kosztów. Jeżeli do ostatniej chwili nie uda się sprzedać wystarczającej ilości wycieczek, których uczestnicy mogliby zapełnić cały samolot, przeloty czarterowe są oferowane także klientom spoza turnusów. Ceny takich lotów są zazwyczaj znacznie niższe, ponieważ dla biura podróży każda kwota ze sprzedanego biletu to sposób na mniejsze strat z tytułu niesprzedanych wycieczek. Dzięki temu koszt lotu czarterowego może być  nawet niższy niż cena biletu na tą samą trasę w tanich liniach lotniczych. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest bagaż rejestrowany, który zazwyczaj jest już wliczony w cenę przelotu czarterowego. Możliwość zabrania w podróż walizki o wadze nawet do 20 kg w cenie taniego biletu to duży plus dla osób planujących dłuższe wakacje.

Loty czarterowe kuszą klientów wizją oszczędności, jednak aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto dokładnie sprawdzić, od kogo kupujemy bilety. Mniejsze biura podróży często aż do ostatniej chwili próbują sprzedać ostatnie miejsca na pokładzie licząc na uzyskanie kompletu, a jeśli się to nie uda, odwołują lot tuż przed jego terminem, pozostawiając swoich klientów na przysłowiowym lodzie. Dlatego też warto decydować się na przeloty czarterowe organizowane przez znane i cieszące się dobra opinią biura podróży, które z reguły nie mają problemów ze sprzedażą wszystkich miejsc, a nawet jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to zazwyczaj nie decydują się na odwołanie lotu w obawie przed utratą dobrej reputacji. Wybór rzetelnego i odpowiedzialnego tour operatora, który organizuje przelot czarterowy, to klucz do udanej podróży, która stanie się źródłem tylko i wyłącznie dobrych wspomnień.