2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

MUW bliżej potrzeb obcokrajowców

by Bartosz Kaluga on Sierpień 20, 2015

Mazowiecki Urząd Wojewódzki bliżej potrzeb klientów:  Ukraińska wersja strony i nowy Biuletyn Informacji Publicznej

Na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego obywatele Ukrainy znajdą w swoim języku niezbędne informacje dotyczące m.in. legalizacji pobytu, pozwoleń na pracę czy uzyskania polskiego obywatelstwa. Od początku roku złożyli już ponad 11 tys. wniosków dotyczących pobytu, co stanowi niemal połowę wszystkich aplikacji. W sierpniu ruszyła też nowa wersja Biuletynu Informacji Publicznej, która umożliwia m.in. złożenie elektronicznego wniosku o dostęp do informacji.

Mam nadzieję, że nowa wersja językowa ułatwi obywatelom Ukrainy kontakt z naszym Wydziałem Spraw Cudzoziemców. Staramy się stale usprawniać dostęp do informacji dla naszych klientów, którzy coraz częściej szukają ich właśnie na stronie internetowej. Chcemy wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Ukraińska podstrona to już kolejna po: angielskiej, rosyjskiej, wietnamskiej i arabskiej – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Na nowej witrynie www.mazowieckie.pl dostępne są m.in. informacje z zakresu: obywatelstwa, legalizacji pobytu, pozwolenia na pracę, zaproszeń cudzoziemców. Od czerwca 2014 roku Wydział Spraw Cudzoziemców (WSC) odnotowuje lawinowy wzrost wniosków o zezwolenie na pobyt – najwięcej wpływa właśnie od obywateli Ukrainy (47 proc.). Do sierpnia 2015 r. złożyli ponad 11 tys. aplikacji, czyli dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wtedy było to 4,7 tys.). Tak duża liczba spraw związana jest z sytuacją na Ukrainie oraz wejściem w życie nowej ustawy o cudzoziemcach (w maju 2014 r.). Ogółem w porównaniu z 2013 rokiem w WSC nastąpił ponad 100 proc. wzrost składanych wniosków (od wszystkich cudzoziemców).

Prognozowane jest dalsze nasilenie imigracji, w szczególności z Ukrainy. W związku z tym Mazowiecki Urząd Wojewódzki stale wprowadza usprawnienia w obsłudze klientów. Od 1 kwietnia wnioski o zezwolenie na pobyt są przyjmowane wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się na konkretny dzień i godzinę (w celu zredukowania kolejek). Zwiększono również liczbę pracowników obsługujących interesantów. W województwie mazowieckim składanych jest najwięcej wniosków, dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców – ponad 40 proc. w skali kraju.

Ukraińska wersja to kolejna odsłona mazowieckie.pl, po witrynach w języku angielskim, rosyjskim, wietnamskim i arabskim. Są one coraz częściej wykorzystywane jako źródło informacji. W 2014 r. na stronie w języku angielskim liczba unikalnych użytkowników wzrosła do 124 tys. (w 2013 r. było to 48 tys.), a na wersji rosyjskiej zanotowano 89 tys. użytkowników (w 2013 r. 29 tys.).

Na początku sierpnia br. wystartowała też nowa wersja Biuletynu Informacji Publicznej. Serwis jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Ma odświeżoną grafikę oraz nowe, czytelniejsze i bardziej przyjazne użytkownikom menu. Umożliwiono również złożenie wniosku o dostęp do informacji publicznej droga elektroniczną.

Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego