2022-12-07

Imieniny:

Montaż desek tarasowych

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 7, 2017

Funkcjonalność, wytrzymałość i estetyka naszego tarasu zależy od wielu czynników. Podstawowym z nich jest rzecz jasna jakość wybranych materiałów. To gatunek drewna, a także sposób produkcji oraz przechowywania desek zadecyduje o ostatecznym efekcie. Jak to jednak zwykle bywa, na efekt końcowy przekładają się nawet najmniejsze detale. Nie liczy się więc jedynie to z czego, ale także jak, budujemy. Montaż desek tarasowych to z pewnością czynność, z którą powinna poradzić sobie każda złota rączka. Należy jednak dobrze przygotować się do takich prac. Warto zatroszczyć się o dobór materiałów ułatwiających montaż desek oraz odpowiednie akcesoria, dzięki którym konstrukcja będzie trwała i piękna.

Przed montażem

Przed przystąpieniem do prac powinniśmy uważnie przyjrzeć się naszym deskom tarasowym. Drewno to specyficzny materiał, któremu daleko do jednolitości, jednak mogą się na jego powierzchni zdarzyć także uszkodzenia, które jak najszybciej powinniśmy zgłosić w sklepie. Warto wybierać zaufanych producentów i dystrybutorów, którzy zadbają o każdy szczegół dotyczący produkcji, przewozu i magazynowania desek – pomoże nam to uniknąć rozczarowania. Przed montażem nie możemy także zapomnieć o niezwykle ważnym kroku – olejowaniu desek tarasowych. Skrupulatnie pokryjmy je profesjonalnym olejem ze wszystkich stron przynajmniej jednokrotnie (zaleca się nałożenie dwóch warstw) i dajmy deskom szansę na wyschnięcie. Jeżeli wszystko już gotowe, możemy przystąpić do pracy.

Jak montować deski tarasowe?

Prace rozpocznijmy od właściwego przygotowania podłoża. Powinno być stabilne i przesiąkliwe, możemy także zadbać o niewielki spadek (2%), umożliwiający odprowadzanie gromadzącej się wody. Na wilgoć będą szczególnie narażone legary, warto więc pomyśleć o specjalnych gumowych podkładkach, dzięki którym drewno będzie miało ograniczony kontakt z wodą. Same legary powinny być wykonane z drewna o właściwościach zbliżonych do desek (najlepiej wykorzystać ten sam gatunek drewna). Bardzo ważne okaże się zachowanie odstępów pomiędzy samymi deskami (5-10mm.) oraz pomiędzy deskami i elementami konstrukcji domu (10mm.), pozwoli to drewnu spokojnie pracować, bez obaw o zniszczenie i wypaczenie całego tarasu. Deski przymocowujemy do legarów za pomocą dwóch wkrętów ze stali nierdzewnej – wykorzystanie innego materiału może spowodować powstawanie rdzawych zacieków na powierzchni samego tarasu. Ich długość powinna być przynajmniej dwukrotnie większa od grubości deski. Aby uniknąć problemów z wystawaniem wkrętów, warto nawiercić wstępnie powierzchnię drewna. Łatwiejszy i bardziej estetyczny montaż wiąże się z zastosowaniem klipów montażowych, w które zwykle wyposażane są deski z bocznymi rowkami. Istnieją jednak również inne systemy ukrytego montażu – w tym przeznaczone dla desek bez rowków – które możemy zastosować niezależnie. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi i skróci nam pracę. Wybierajmy akcesoria pochodzące od sprawdzonych firm, staną się gwarancją trwałości całej konstrukcji.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.