2022-01-25

Imieniny: Mirosława i Aleksandra

Modlitwa, zaduma, zbiórka i procesje na groby

by Marek Sokołowski on Listopad 1, 2014

Za nami już pierwszy dzień listopada, obchodzony jako uroczystość Wszystkich Świętych. Polacy w tym dniu tradycyjnie tłumnie odwiedzają groby swoich bliskich, aby pomodlić się, zapalić znicze, czy choćby potrwać w zadumie i wspomnieniach. Tak było i w Szydłowcu, w Sadku i na innych cmentarzach w powiecie.

Szydłowiecka nekropolia ma wiele zabytków, które naruszył ząb czasu, dlatego Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca zorganizowało zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na odnowę i renowację najstarszych szydłowieckich nagrobków. Podobnie jak w ubiegłych latach i w tym roku przy wejściach na szydłowiecki cmentarz kwestowali członkowie i sympatycy Stowarzyszenia.

Odwiedzający cmentarz przy wejściu spotykając kwestujących, chętnie przekazywali datki, wśród darczyńców szydłowieckiego cmentarza była również premier Ewa Kopacz, która w towarzystwie córki, rodziny oraz funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, odwiedziła po południu grób swego męża.

Po odwiedzeniu rodzinnych grobów, wielu z pośród przybyłych kierowało się na cmentarz wojenny, aby zapalić znicz pamięci poległym żołnierzom.  Kwarery wojenne w  tym roku były remontowane. Widać było ładne nowe dywaniki z kostki brukowej, nowe obrzeża granitowe, wykonaną z płyty granitowej część czołowa pomnika, wieczorem zastawioną w całości płonącymi zniczami oraz wymienione nowe słupki i przęsła ogrodzenia, które zastąpiły wcześniej uszkodzone. Cieszą te i inne oznaki pietyzmu i pamięci o obrońcach Ojczyzny.

W południe na cmentarz przyszła procesja z fary św. Zygmunta, która obeszła cmentarz modląc się za zmarłych wiernych w formie wypominków. Podobne procesja odbyły się także na innych cmentarzach w powicie. Na zdjęciach prezentujemy tez : cmentarz w Sadku koło Szydłowca, gdzie za swych zmarłych parafian modlił się ks. proboszcz Zenon Ociesa.

Uroczystość Wszystkich Świętych , to pradawne święto, jego początki bowiem sięgają IV.  W Polsce co warto podkreślić, jednym z najdawniejszych, zachowanych kazań w języku polskim jest kazanie na Dzień Wszystkich Świętych (In Die Omnium Sanctorum). Kazanie to znajduje się w rękopisie Biblioteki Kapitulnej w Pradze i pochodzi z połowy XV wieku