2019-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Modlitwa pamięci za Kapłana

by pa pa on Lipiec 23, 2013

W kościele św. Zygmunta w Szydłowcu, 31 lipca modlono się w intencji wyniesienia na ołtarze ks. Romana Kotlarza (1928-1976). Mszę Świętą w tej intencji celebrował kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski. W obszernym kazaniu Celebrans odniósł się do problematyki sakramentów, wspólnoty, wierności Ludu Bożego Bogu i wierności kapłańskiej. Kapłani są tymi którzy powinni odważnie bronić owiec przed wilkami, także tymi udającymi pasterzy. Takim odważnym kapłanem, wiernym Bogu i swej owczarni był ks. Roman Kotlarz. W czasie wydarzeń radomskiego czerwca 1976 r. znalazł się wśród strajkujących z Zakładów Metalowych „Łucznik” w Radomiu i ich błogosławił, co spowodowało furię i zemstę władz PRL-u. 

Odnosząc się do ludzkiej działalności Kaznodzieja mówił, że to Jezus nadaje sens i znaczenie ludzkiej pracy, bez Niego działalność człowieka staje się bezowocna: „Beze Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15,5).  XX wiek przeniknięty był takimi jałowymi, wrogimi Bogu i ludziom totalitaryzmami: faszyzmem i komunizmem. Zakłamanymi systemami niszczącymi godność człowieka, a nawet każdy odruch ludzkiej solidarności.

Ze schodów jezuickiego kościoła w Radomiu ks. Roman Kotlarz, błogosławił robotników w czasie protsetu. Po brutalnej pacyfikacji dokonanej przez oddziały ZOMO i MO, w swej parafii wraz z wiernymi modlił się za pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. To wywołało furię komunistycznych władz PRL-u.

Został zaliczony przez władze komunistyczne w poczet „radomskich bandytów” i poddany represjom. Kilkakrotnie został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy SB. 15 sierpnia 1976 zasłabł podczas odprawianego nabożeństwa. Dzień później przyjęto go do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Krychnowicach. Zmarł trzy dni później w niewyjaśnionych okolicznościach.

Po mszy świętej przy tablicy dedykowanej ks. Romanowi Kotlarzowi w kruchcie fary ks Stanisław Małkowski wraz z ks. proboszczem Adamem Radzimirskim złożyli wiązankę kwiatów. Kwiaty złożyli także burmistrz Andrzej Jarzyński wraz z delegacją Szydłowca i przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski wraz z delegacja Powiatu.

Uroczystość poświęconą pamięci ks. Romana Kotlarza, kontynuowano w budynku parafialnym. W spotkaniu które poprowadził Wiktor Bąk, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Organizatorem obchodów był Szydłowiecki Komitet Pamięci Ks. Romana Kotlarza, który zaprosił do Szydłowca legendarnego ks.. S. Małkowskiego.