2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Młodzież gimnazjalna z gminy Szydłowiec z wizytą we Francji

by Marek Sokołowski on Listopad 19, 2015

Hisilicon Balong

Na zaproszenie władz francuskiego miasta Beynes oraz dzięki przychylności, uprzejmości i wsparciu władz naszej Gminy, uczniowie i nauczyciele z kilku szkół gimnazjalnych, mogli gościć w tym malowniczym podparyskim miasteczku. Niezapomniana wyprawa rozpoczęła się w niedzielę od porannego wyjazdu na lotnisko w Modlinie, skąd sprawnie dotarliśmy drogą lotniczą do Francji.

Zostaliśmy bardzo ciepło przywitani na lotnisku, a w Salle Fleubert w Beynes poznaliśmy goszczące nas rodziny, z którymi zjedliśmy pierwszą kolację i spędziliśmy kilka następnych dni. Pogoda nam dopisała, dlatego też zwiedzanie Zamku w Beynes i Kościoła Świętego Marcina było nie tylko ciekawie spędzonym czasem, ale także ogromną przyjemnością. Mieliśmy okazję zobaczyć również wystawę zdjęć z Szydłowca w domu kultury La Barbacane, które sprawiły nam ogromną satysfakcję. Niezapomnianym przeżyciem była wspólna wycieczka do Paryża, gdzie razem z goszczącymi nas rodzinami zobaczyliśmy Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Ogród Botaniczny Jardin des Tuileries oraz Pola Elizejskie. W środę, 11 listopada wzięliśmy udział w bardzo podniosłej uroczystości, znanej we Francji jako Dzień Pamięci na okoliczność zakończenia I Wojny Światowej. Popołudnie spędziliśmy w towarzystwie rodzin, gdzie po tradycyjnym lunchu wybraliśmy się do Wersalu.

Następnego dnia uczestniczyliśmy w całodniowych zajęciach w  College Francois Rabelais, gdzie razem z francuskimi rówieśnikami zmagaliśmy się między innymi z matematyką i językiem angielskim.

Warto też dodać, że każdego dnia mogliśmy próbować tradycyjnych francuskich dań, poznawać  tamtejsze obyczaje i doświadczać codziennego życia. Komunikowaliśmy się z naszymi francuskimi przyjaciółmi w języku angielskim. W sposób namacalny mogliśmy więc doświadczyć ogromnej potrzeby głębszego poznawania języków obcych, z czym wiązało się wiele ciekawych i humorystycznych historii.

Wyjazd do Francji był spełnieniem naszych marzeń za co serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nam to umożliwili z panem Burmistrzem Arturem Ludwem na czele. Delegację stanowili uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu: Wiktoria Wiktorowicz, Weronika Łazarczyk, Cezary Żak, Kajetan Górlicki, Piotr Stopa, Jakub Podsiadły, uczennice z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu: Wiktoria Śmigielska, Aleksandra Piętak, Natalia Miernik i Zespołu Szkół im. Bp. Jana Chrapka w Majdowie: Laura Sokołowska, Dominika Ciura. Opiekę nad nami w tym czasie sprawowali dwaj nauczyciele:  Krzysztof Ubysz oraz Artur Myśliński.

Mamy nadzieję, że nasza ostatnia wyprawa będąc dla nas ogromnym wyróżnieniem i wspaniałym doświadczeniem, stanie się początkiem budowania trwałych relacji z goszczącymi nas przyjaciółmi z Francji. Tym bardziej ubolewamy nad faktem olbrzymiej tragedii narodu francuskiego w obliczu ostatnich zamachów bombowych w Paryżu. Łączymy się w bólu i cierpieniu, przekazując dowody wsparcia i serdecznego współczucia.

Relacja: Wiktoria Wiktorowicz uczennica PG nr 2 im. Mikołaja Kopernika, uczestniczka wymiany.