2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

Młodzi Francuzi w Szydłowcu

by Bartosz Kaluga on Maj 11, 2016

W dniach 1 – 5 maja w Szydłowcu gościła delegacja z zaprzyjaźnionego miasta bliźniaczego Beynes we Francji. Były to uczennice tamtejszego collègu, odpowiednika polskiego gimnazjum pod opieką p. Daniela Joniot’a.

Francuzi mogli gościć w Szydłowcu dzięki współpracy partnerskiej pomiędzy dwoma miastami Beynes i Szydłowcem. Był to kolejny krok na trwającej zaledwie rok współpracy. W listopadzie ubiegłego roku młodzież z szydłowieckich gimnazjów odwiedziła swoich rówieśników we Francji.

W niedzielę, 1 maja gości powitał Burmistrz Artur Ludew, przedstawiciele szydłowieckiej Rady Miejskiej, a także rodziny, które na czas odwiedzin przyjęły ich do swych domów. Podczas pobytu w naszym mieście gościom z Beynes towarzyszyli także szydłowieccy nauczyciele – Krzysztof Ubysz, Artur Myśliński i Anna Michajłow – Arak.

Poniedziałek, 2 maja był dniem zwiedzania stolicy Polski – Warszawy. Młodzi Francuzi, w towarzystwie francuskojęzycznego przewodnika, odwiedzili m.in. warszawską Starówkę, zwiedzili zespół pałacowy w Wilanowie i Łazienki Królewskie. Ogromne wrażenie wywarła na zwiedzających „Niewidzialna Wystawa” w Alejach Jerozolimskich – oglądanie i poznawanie znanego nam świata bez zmysłu wzroku, czyli „oczami niewidomych” wywołało na wszystkich niezatarte wrażenia. Po powrocie do Szydłowca czekały na gości koncertowe atrakcje programu „Szydłowieckich Zygmuntów”. Do późnych godzin wieczornych, pomimo zmęczenia zwiedzaniem Warszawy i podróżą, goście bawili się na szydłowieckim rynku z towarzyszącymi im polskimi kolegami.

Wtorek, 3 maja także był pełen atrakcji. W godzinach przedpołudniowych delegacja francuska wzięła udział w uroczystości upamiętnienia 225 rocznicy Konstytucji 3 Maja, składając kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, także w uroczystej mszy świętej w kościele św. Zygmunta.

Po obiedzie wspólnie z szydłowieckimi gimnazjalistami oraz ich rodzicami pojechali do Krajna, gdzie zwiedziły Park Miniatur; duże zainteresowanie wzbudziła tam między innymi miniatura dobrze im znanej paryskiej Wieży Eiffla, a także wieżowców World Trade Center.

W środę delegacja z Francji gościła w dwóch szydłowieckich gimnazjach, a także w gimnazjum w Majdowie, mogąc w ten sposób poznać jak funkcjonuje polska szkoła, jak wygląda nauka, sale lekcyjne, gimnastyczne, itp.
Po południu wspólnie z polskimi kolegami spacerowano po Szydłowcu, młodzież miała też możliwość obejrzeć nasze miasto z galerii na ratuszowej wieży.

Czwartek 5 maja był dniem pożegnań. Po śniadaniu goście zwiedzili Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych i szydłowiecki zamek, gdzie burmistrz Artur Ludew i zastępca burmistrza Edward Borek oraz rodziny goszczące pożegnali delegację.
Przed wyjazdem na lotnisko wszyscy nie kryli wzruszeń. Te kilka dni pozwoliło zaprzyjaźnić się ze sobą nie tylko rówieśnikom, ale także ich rodzinom.

Jaki będzie następny krok we współpracy z Francuzami zobaczymy wkrótce.

Fotorelacje znajdziecie TUTAJ