2021-04-14

Imieniny: Zofii i Jana

Mirowska dzwonnica będzie restaurowana

by pa pa on Maj 8, 2013

W Mirowie 7 maja spotkali się starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, proboszcz parafii w Mirowie Grzegorz Stępień oraz Albert Bobrowski pełniący obowiązki wójta Gminy Mirów.Celem tego mirowskiego zjazdu była kwestia wpisanie do ewidencji zabytków, drewnianej dzwonnicy znajdującej się na placu parafii Matki Boskiej Częstochowskiej.

Drewniana dzwonnica już od ponad pół wieku dumnie stoi na placu kościelnym. Przyciąga swoim wyglądem przypominając dawne czasy. Jest także dowodem i świadkiem dawnej tradycji. Po odrestaurowaniu może być atrakcyjnym punktem turystycznym w Gminie Mirów. Dzwonnica ta niegdyś żyła i zapraszała dźwiękiem dzwonów na nabożeństwa.

Chcemy uchronić ten obiekt od zniszczenia i dewastacji. Jest on cennym i wartościowym zabytkiem. Wspólnym staraniem księdza proboszcza parafii w Mirowie, Gminy Mirów oraz Starostwa Powiatowego chcemy, aby dzwonnica ta została wpisana to rejestru zabytków. Powiat Szydłowiecki korzystając ze swoich kompetencji i środków, jakie może przekazać na konserwację zabytków chce przyczynić się do uratowania tego obiektu od całkowitego zniszczenia, przeprowadzić jego konserwację i przywrócić jego dawny blask. Mam nadzieję, że wspólnie z Proboszczem oraz Wójtem, uda nam się to wykonać w ciągu najbliższych dwóch lat – powiedział  starosta Górlicki.

Na obecną chwilę dzwonnica wpisana została do ewidencji zabytków.  Teraz jest przed nami cała procedura związana z wprowadzeniem dzwonnicy do rejestru zabytków. Wiąże się to ze gromadzeniem i złożeniem odpowiednich dokumentów. Starostwo Powiatowe w miarę swoich możliwości pomoże w tym procederze – dodał.

W tym roku wspólnymi siłami chcielibyśmy zabezpieczyć tę budowlę przed dalszą dewastacją – zakończył Starosta.

Nie jest znana dokładna data powstania dzwonnicy. Udało się jedynie ustalić, że ma ona około 80 lat. Niestety parafia nie posiada żadnych kronik z tamtego okresu. Jednak nadal staramy się dotrzeć to tej datę – powiedział proboszcz parafii p. w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Mirowie.

Dzwonnica już od wielu lat jest nie czynna, ale nadal ma ciekawy charakter i ładny wygląd, dlatego uważam, że warta jest odrestaurowania. Dołożymy wszelkich starań, aby obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków. Myślę, że dzięki temu Gmina Mirów zyska na atrakcyjności i wartości. Ta budowla będzie służyć utrwaleniu tradycji oraz przypominać i pokazywać to, co kiedyś się działo. Obiekt ten bardzo dobrze oddaje mentalność i religijność naszej parafii – dodał ks. Stępień.

J. Krogulec