2022-12-03

Imieniny:

Minimalna powierzchnia działki. Co mówi na ten temat Prawo budowlane?

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 16, 2017

W kontekście budowy własnego domu jednorodzinnego często pojawia się pytanie – jakie powinny być minimalne wymiary konkretnej działki, aby można było wybudować na niej dom? Tutaj zastosowanie mają w szczególności przepisy Prawa budowlanego. Co mówią nam na ten temat?

Zasadniczo w przepisach nie znajdziemy dokładnych wskazań co do tego, jakie mają być minimalne wymiary działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego. Warunkują je różne przepisy, w tym Prawo budowlane oraz Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego czy warunki zabudowy dla danego terenu.

Ustalenie warunków zabudowy dla konkretnego obszaru, a tym samym decyzja o tym, czy dana działka będzie nadawała się pod budowę domu, jest więc dość indywidualna. Najbardziej istotne są tutaj przepisy szczegółowe, w tym rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 roku (Dz. U. 75, poz. 690 ze zm.). W rozporządzeniu tym znajdziemy informacje o tym, jakie warunki musi spełnić budynek, który ma być ustawiony na działce. W ten sposób możemy oszacować, jaką powierzchnię ma mieć działka pod dany projekt domu jednorodzinnego.

Odległość od granicy działki

Jednym z najistotniejszych przepisów jest tutaj ten, który określa minimalne odległości budynku od granicy działki. Budynek, na przykład dom jednorodzinny, ma być ustawiony na działce, tak, aby ściana z oknami lub drzwiami zwrócona w stronę danej granicy była w odległości nie mniejszej niż 4 metry od granicy. Wtedy, gdy ściana nie będzie miała okien i drzwi, wówczas minimalna odległość wynosi 3 metry.

Jednak w szczególnych przypadkach dom może być umieszczony bliżej działki. Możliwe jest jego wybudowanie w odległości 1,5 metra od granicy działki, a nawet bezpośrednio przy granicy, gdy wynika to z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo z wydanych warunków zabudowy. Dotyczy to tak zwanych działek małych, których szerokość czy długość nie mogą przekroczyć 16 metrów.

Wybierz odpowiedni projekt nawet teraz!

Zatem przy doborze odpowiedniego projektu domu powinniśmy pamiętać o tym, że konieczne jest sprawdzenie zapisów z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo z warunków zabudowy.

Często w serwisach prowadzących sprzedaż gotowych projektów domów możemy sprawdzić, jakie są minimalne wymiary działki do wybudowania konkretnego projektu – to pomoże nam w wyborze najlepszej oferty dla siebie. Zakupiony projekt gotowy możemy mieć u siebie nawet w ciągu kilku dni i zapłacimy za niego mniej niż za projekt indywidualny. Warto skorzystać z porównywarki gotowych projektów domów jednorodzinnych: https://pracownia-projekty.dom.pl.