2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Militaria i wielkie interesy w Kielcach

by Marek Sokołowski on Wrzesień 2, 2015

 

Międzynarodowy Salon Obronny w Kielcach, to istotna impreza z punktu widzenia polskiej obronności. Prezentowane wyroby zarówno polskich jak i zagranicznych firm, wystawiane są pod katem obecnych jak przeszłych zakupów polskiej armii. Swoje wyroby prezentują firmy i wojskowi z 50 krajów.

Stąd można tutaj zobaczyć śmigłowiec Caracal, w tym przypadku prowadzone są negocjacje o zakupie i o ile polska strona osiągnie satysfakcjonujące warunki, należy się spodziewać podpisania jeszcze w tym roku umowy na zakup 50 wielozadaniowych śmigłowców, w tym 16 na potrzeby Wojsk Lądowych, 13 dla celów ratownictwa medycznego dla Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, 8 dla Wojsk Specjalnych, 8 dla zwalczania okrętów podwodnych i 5 dla zadań związanych z ewakuacja medyczną.  Chyba, że po wyborach parlamentarnych dojdzie do zmiany opcji i zamiast śmigłowców do różnych zadań opartych na jednej platformie Polska zdecyduje się na zakup dwóch różnych śmigłowców: lżejszego i cięższego, dedykowanych dla odmiennych zadań.

Drugi program śmigłowcowy polskiej armii to zakup śmigłowców uderzeniowych, które miały by zastąpić używane od lat bojowe Mi-24 opatrzony kryptonimem Kruk. Tutaj można zobaczyć maszyny: Airbus Helicopters EC 665 Tiger, Bell AH 1Z Viper, Boeing AH 64E Guardian i Turkish Aerospace Industries T129 ATAK. Polska planuje kupić o 1 6 do 32 tegośmigłowców. Tutaj wydaje się, że największa szansę zakupu mają śmigłowce EC 665  Tiger i AH 1Z Viper. AH 64E Guardian jest zbyt drogi i do tego wyposażony w systemy, które przewyższają zdolność ich wykorzystania przez polską armię. Z kolei T 129 ATAK jest dostępny obecnie w wersji przejściowej, bez wielu docelowych elementów.

Na kieleckim salonie obronnym prezentowane były także  systemy rakietowe dla obrony powietrznej kraju, bezzałogowe, broń strzelecka, systemy artyleryjskie w tym najnowszy, bardzo oczekiwany w Siłach Zbrojnych produkt Huty Stalowa Wola, zabudowana na koreańskim podwoziu armatahaubica Krab. Oczywiście nie sposób opisać w krótkim materiale wszystkich prezentowanych systemach uzbrojenia, warto jednak wspomnieć że MSPO jest od kilku lat, wykorzystywany do prezentacji sił zbrojnych RP. Kto chce choćby zobaczyć czołg Leopard, Twardy, czy T 72, powinien rozważyć wybranie się do Kielc. Prezentują się także grupy rekonstrukcji historycznej, można więc zobaczyć uzbrojenie z przed lat. Impreza kończy się w piątek 4 września. Emocje gwarantowane.