2022-12-01

Imieniny:

Miesięczne soczewki kontaktowe – dla kogo?

by Bartosz Kaluga on Październik 3, 2016

Miesięczne soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla osób prowadzących intensywny tryb życia, którym brakuje czasu na codzienną lub cotygodniową wymianę kontaktów, a w ten sposób soczewki mogą(po konsultacji z lekarzem) nosić nawet przez kilka dni pod rząd bez obaw, że zaszkodzą one oczom.

Atuty miesięcznych soczewek kontaktowych

Jak sama nazwa wskazuje, miesięczne soczewki kontaktowe można nosić przez 30 dni bez obaw, że będą one sukcesywnie tracić swoje właściwości, szczególnie jeśli wybierzemy soczewki wykonane z tworzywa silikonowo-hydrożelowego. Są one zdecydowanie bardziej przyjazne oczom, zapewniają odpowiednie nawilżenie oraz większy komfort noszenia. Soczewki silikonowo-hydrożelowe, dzięki zaawansowanej technologii charakteryzują się aż pięciokrotnie większą przepuszczalnością tlenu, co gwarantuje lepiej dotleniony narząd wzroku.

Soczewki miesięczne można stosować w trybie dziennym lub w trybie dzień-noc. Tę ostatnią opcję należy zawsze skonsultować z lekarzem, bo choć na rynku znajdziemy miesięczne soczewki, które można nosić bez przerwy nawet przez tydzień, nie oznacza to wcale, że jest to rozwiązanie przeznaczone dla wszystkich.

Jeżeli okulista nie wyrazi przeciwwskazań do noszenia soczewek miesięcznych w trybie dzień-noc, to mogą one okazać się niezwykle pomocnym rozwiązaniem w wielu życiowych sytuacjach, na przykład podczas wyjazdu pod namiot, gdzie trudno o sterylne warunki do przechowywania i zakładania soczewek.

Zakup miesięcznych soczewek np. z soczewki24.pl, generuje też niższe koszty niż soczewki jednodniowe czy tygodniowe, więc jest to nie tylko praktyczne, ale również ekonomiczne rozwiązanie. Choć pamiętajmy, aby na soczewkach nigdy nadmiernie nie oszczędzać i wybierać wyłącznie te pochodzące od zaufanych producentów, cieszących się renomą i zaufaniem klientów.

Pielęgnacja miesięcznych soczewek

Stosując miesięczne soczewki, zresztą tak jak w przypadku innych rodzajów soczewek, należy dbać o ich prawidłową pielęgnację. W tym celu niezbędny okazuje się płyn do soczewek, który musi odpowiadać potrzebom naszych oczu oraz typowi naszych soczewek. Najlepiej korzystać z płynu od tego samego producenta co zakupione przez nas soczewki.

Do wyboru mamy płyn wielofunkcyjny lub oksydacyjny. Ten drugi, z dodatkiem nadtlenku wodoru, sprawdzi się w szczególności u alergików i osób cierpiących na zespół suchego oka. W pozostałych przypadkach sięgajmy raczej po płyny wielofunkcyjne, który zawierają w swoim składzie substancje usuwające osady białkowe, tłuszcze i zanieczyszczenia środowiska.

Nie zapominajmy też, że używane soczewki miesięczne wymagają bezwzględnej wymiany po upływie 30 dni, nawet jeśli nie zdążyliśmy ich nosić przez taki okres czasu. Założone choćby raz czy dwa „automatycznie” kwalifikują się po miesiącu do wyrzucenia. W związku z tym warto zapisać sobie w widocznym miejscu datę otwarcia opakowania z soczewkami, aby z odpowiednim wyprzedzeniem zaopatrzyć się w nową parę. Soczewki miesięczne wydają się też wprost stworzone dla osób zapominalskich lub takich, którym ciągle brakuje czasu, gdyż dzięki nim zakupy nowej pary kontaktów stają się obowiązkiem tylko raz w miesiącu. Tymczasem soczewki jednodniowe lub tygodniowe wiążą się z częstszą wymianą.