2020-02-28

Imieniny: Wiktora i Eustachego

Miesiąc Rynku Wewnętrznego – Twoje pomysły mogą zmienić Europę

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 25, 2013 · 5 komentarzy

Od 23 września do 23 października 2013 za pomocą strony http://smm.prd.mostra.eu/pl będzie można skontaktować się z prawodawcami/ekspertami/przywódcami UE, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i biznesu w celu omówienia sposobów na udoskonalenie Rynku Wewnętrznego. UE chce poznać Twoje poglądy w czterech obszarach: Zatrudnienie, Prawa Socjalne, Banki i Handel internetowy. Każdemu tematowi będzie poświęcony jeden tydzień.

Miesiąc Rynku Wewnętrznego

Miesiąc Rynku Wewnętrznego, inicjatywa Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i innych instytucji europejskich, trwa od 23 września do 23 października 2013. Umożliwia on spotkanie online obywateli i osób podejmujących decyzje w UE w celu omówienia dotychczasowego postępu, wciąż obecnych trudności i pomysłów na przyszłość.

W poszczególnych kwestiach obywatele UE są zaproszeni do:

  • Przedstawiania własnych pomysłów, które później będzie można udostępniać, komentować i na które będzie można głosować za pośrednictwem strony projektu
  • Uczestniczenia w czatach z prawodawcami i ekspertami.

Miesiąc Rynku Wewnętrznego jest podzielony na cztery tygodnie tematyczne (zatrudnienie, prawa socjalne, banki i handel internetowy). Następnie projekt zakończy się debatą w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, której przebieg będzie transmitowaną 23 października przez telewizję Euronews.

Zatrudnienie: Praca i prowadzenie działalności gospodarczej w Europie (23–25 września 2013)

Dzięki Rynkowi Wewnętrznemu wszyscy obywatele UE mogą swobodnie mieszkać i pracować w innych krajach UE. Debata może dotyczyć wszystkich kwestii związanych z zakładaniem przedsiębiorstwa, szukaniem pracy itd.

Prawa socjalne: Prawa do ochrony socjalnej na Rynku Wewnętrznym (30 września –  2 października 2013)

Możliwość zamieszkiwania i podejmowania i pracy w innych krajach UE oznacza także równy dostęp do opieki społecznej w danym państwie. Debata może obejmować różne kwestie: od wynagrodzeń po zasiłki dla bezrobotnych, a także korzystanie z usług społecznych, takich jak opieka zdrowotna, i inne.

Banki: Europa, banki i Ty (7–9 października 2013)

Rynek Wewnętrzny zapewnia obywatelom UE szeroki  dostęp do banków i usług finansowych. Debata może obejmować wszystkie kwestie dotyczące kredytów hipotecznych, dostępu do kont bankowych, unii bankowej itd.

Handel internetowy: Zakupy, sprzedaż i komunikacja online (14–16 października 2013)

Kupowanie, sprzedawanie i komunikowanie się online całkowicie zmieniło codzienne życie zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Debata może obejmować wszelkie zagadnienia związane z zakupami i sprzedażą online, podatkiem VAT od zakupów przez internet, dostawą, ochroną prywatności w stosowaniu środków komunikacji społecznej itd.

Debata zamykająca Miesiąc Rynku Wewnętrznego

Miesiąc Rynku Wewnętrznego zakończy się transmitowaną przez telewizję Euronews debatą w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, która odbędzie się 23 października. Będziesz mógł  śledzić debatę na stronie projektu.

Jest to innowacyjna i nietypowa okazja wyrażenia swojej opinii oraz do uczestniczenia w współtworzeniu przepisów UE. Przywódcy UE, prawodawcy i inni eksperci chętnie wezmą pod uwagę Twoje propozycje udoskonalenia Rynku Wewnętrznego i są gotowi zaangażować się w dialog online z uczestnikami czatu. Miesiąc Rynku Wewnętrznego jest wydarzeniem dla wszystkich członków Unii Europejskiej.

Przejdź do strony projektu

Zródło: http://smm.prd.mostra.eu/pl