2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Miejskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

by Marek Sokołowski on Marzec 3, 2015

Nie dajmy zginąć poległym”
Zbigniew Herbert.

 Miejskie Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych,  obchodzono w tym roku 2 marca, w szydłowieckim Parku Niepodległości. Na uroczystość upamiętniającą żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, przybyli przedstawiciele samorządu miejskiego, powiatowego, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, nauczyciele i uczniowie szydłowieckich szkół oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Szydłowiec. 

Spotkanie rozpoczęły trębaczki  z Miejskiej Orkiestry Dętej które zagrały bardzo refleksyjny utwór patriotyczny. Następnie wszystkich przybyłych powitała  Justyna Jezierska Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego. Potem przyszedł czas na modlitwę za Żołnierzy, którą poprowadził ks. Norbert Skawiński z parafii św. Zygmunta w Szydłowcu. Kolejnym punktem programu był wykład – lekcja historii, w wykonaniu burmistrza Artura Ludwa. Burmistrz przypomniał zebranym, że Ci niezłomni żołnierze odegrali wielką rolę w naszej Ojczyźnie. Podjęli trud heroicznej walki o niepodległą Polskę. Głos zabrał także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Józef Jarosiński, który podzielił się swoją refleksją na temat szydłowieckich Żołnierzy Wyklętych. Prześladowanych i mordowanych na naszej ziemi. Przywołał przy tym wątek rodzinny, bowiem jego teść był jednym z tych żołnierzy, których pamięć czcimy w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Bardzo miłym gestem był prezent Zofii Pawlak -prezes światowego Związku Żołnierzy AK dla dyrekcji szydłowieckich szkół. Pani Zofia przekazała na ich ręce tekst Hymnu Państwowego, w przepięknym wydaniu. Prezent, który ma służyć uczniom, by nigdy go nie zapomnieli o powinnościach wobec Ojczyzny. Po modlitwie i przemówieniach władze miasta, powiatu, służb i kombatanci złożyli kwiaty pod pomnikiem, upamiętniającym polskich patriotów, zamordowanych przez okupanta. Na zakończenie obchodów w Parku Niepodległości członkowie  Miejskiej Orkiestry Dętej, zagrali na trąbkach „Mazurka Dąbrowskiego”.  Po uroczystości w Parku, przedstawiciele Miasta udali się jeszcze na kwatery wojenne cmentarza parafialnego,  aby złożyć kwiaty i zapalić znicza przy grobach polskich Żołnierzy.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest już po raz piąty. Święto poświęcone jest żołnierzom tak zwanej drugiej konspiracji, czyli i niepodległościowego podziemia, którzy w 1945 roku nie złożyli broni. Jest wyrazem hołdu dla ich męstwa i patriotycznej postawy. Data święta nie jest przypadkowa: 1-go marca 1951 roku. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców 4-go Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo, ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej – kontynuującej dzieło Armii Krajowej.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Gawor