2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Międzynarodowa Noc Muzeów w MLIM

by Bartosz Kaluga on Maj 13, 2015

Muzyka w klimacie ento jazzu. A potem wernisaż wystawy instrumentów i „Noc tańca” z kapelami muzyki tradycyjnej. 

Saksofon, cytra, akordeony i wykonawcy nurtu „Nowej Tradycji”: Michał Kulenty i Grzegorz Tomaszewski oraz zespół Bayan Brothers – to niestandardowa propozycja koncertu, który będzie pierwszym ogniwem wydarzeń wypełniających wieczór Międzynarodowej Nocy Muzeów, organizowanej przez muzeum.

Michał Kulenty i Grzegorz Tomaszewski – laureaci wielu prestiżowych nagród i wyróżnień – m.in. konkursu, corocznie organizowanego przez Polskie Radio, mają na swoim koncie wiele nagrań płytowych, koncerty w Europie i innych kontynentach, m.in. Japonii, krajach Skandynawii, Niemczech, Austrii i Włoszech.

SONY DSC Saksofonista Michał Kulenty współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i kilkoma zespołami jazzowymi. Zagrał w Japonii koncerty ze światowej sławy wiolonczelistą Yo-Yo Ma w ramach jego projektu „Silk Road”. Eklektyczny styl gry Kulentego porównać można do megasaksofonisty Jana Garbarka. Klasyczne wykształcenie, zainteresowanie muzyką świata i polskim folklorem wykorzystał na swoich autorskich albumach. Znacząca na naszym rynku fonograficznym była płyta „Polska” nagrana w 1990 r. przez kwartet saksofonisty. Pisał o niej Marcin Kydryński: „Kulenty odrzuca uprzedzenie wobec surowości polskiego folkloru i tworzy własny muzyczny język. Znam niewiele płyt tak bardzo osobistych, tak innych, tak charakterystycznych” .

1-Grzegorz TomaszewskiWirtuoz cyrty, Grzegorz Tomaszewski, jest laureatem Nagrody I Stopnia Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2005”. Współtworzył ważne dla polskiej sceny folkowej zespoły, m.in. Ojdana i White Garden, realizował też liczne autorskie projekty muzyczne i popularyzatorskie. Uczestniczył w Międzynarodowych Spotkaniach oraz Kongresach Cytrzystów (Czechy, Austria, Polska). W swoim repertuarze ma opracowania tradycyjnych melodii ludowych na trzy cytry oraz kompozycje własne inspirowane muzyką ludową.

Wieczór Międzynarodowej Nocy Muzeów wypełni także wernisaż okolicznościowej wystawy instrumentów muzycznych ze zbiorów MLIM, a od 21.00 „Noc Tańca” w restauracji LODOWNIA. Kapele: Jana Fokta, braci Tarnowskich i Jana Adamczyka przygrywać będą do północy.

Sponsorzy:

Restauracja Lodownia i MJ FARM Polska Spółka z.o.o