2019-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Już po raz siódmy w Szydłowcu.

by Bartosz Kaluga on Maj 29, 2013

W dniach 25 i 26 maja w naszym mieście już po raz siódmy odbyły się „Dni Kultury Żydowskiej „Mazel Tow”. Organizatorem jak zawsze było SCKiS ZAMEK zaś sprawcą i motorem całego przedsięwzięcia Sława Lorenc Hanusz. Lecz w tym roku było trochę inaczej, impreza rozciągnęła się na dwa dni. Zapytaliśmy organizatorów. Skąd taki pomysł?

Sława Lorenc-Hanusz: Marzyło mi się, aby ta impreza nabrała większego zasięgu i wyszła poza mury zamku, by w jej organizację wciągnąć mieszkańców Szydłowca, bo to przecież promocja naszego miasta. I w tym roku już poczyniliśmy pierwsze kroki… udało się.
VII Dzień Kultury Żydowskiej „Mazel Tow” realizowany był przy współpracy z Fundacją Rodziny Nissenbaumów. Jest to fundacja założona w 1983 przez pochodzącego z Polski Sigmunda Nissenbauma , której celem jest ratowanie śladów kultury żydowskiej na ziemiach polskich. Fundacja opiekuje się żydowskim cmentarzem w Szydłowcu i od początku jest głównym sponsorem Dnia Kultury Żydowskiej.
Drugim współorganizatorem została restauracja „Hacjenda”, której właścicielem jest pani Izabella Paff z Radomia. Pani Iza chętnie zgodziła się na współpracę. W „Hacjendzie” zaczęła się cała impreza. W sobotę, pierwszego dnia w restauracji serwowano żydowską kuchnię a wieczorem miał miejsce dancing w klimacie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Ktoś zapyta dlaczego? Bo to wtedy Szydłowiec był miastem, w którym rozwijał się handel i przemysł., działały instytucje kulturalne, było w nim kilkanaście knajpek i kilka herbaciarni a większość mieszkańców, bo prawie 75% stanowili obywatele wyznania mojżeszowego.
Trzecim współorganizatorem była pani Mariola Grzęda, która prowadzi blog kulinarny „Kulinarne pyszności Molki”. To Mariola wpadła na super pomysł, by w drugim dniu, który wypadł na 26 maja – Dzień Matki, zorganizować w „Hacjendzie” Warsztaty Kulinarne Kuchni Żydowskiej” dla dzieci i mam. Pani Iza udostępniła kuchnię i swoich pracowników, którzy pomagali w realizacji przedsięwzięcia. Pod fachowym okiem oraz instrukcją Marioli i pomocy Agnieszki Klepaczewskiej dzieci zagniatały ciasto i piekły ciasteczka, według przepisu żydowskiej kuchni. Były to piękne duże serca, które po upieczeniu, najmłodsi dekorowali a potem pakowali, by potem wręczyć je swoim mamom. Było wiele radości i zabawy. Duże brawa dla Mariolki.
W zamku tradycyjnie odbył się spektakl „Co nam zostało z tych lat” przygotowany przez młodych aktorów z Teatru Poezji ”U Radziwiłła”, tym razem nawiązywał do klimatów lat dwudziestych i trzydziestych. Oczywiście była też degustacja żydowskich potraw przygotowanych przez szydłowieckich restauratorów i na zakończenie fantastycznie zagrali klezmerzy, zespół „Di Kuzine” z Lublina.
Trochę się zadziało, ale to wszystko dzięki sponsorom, którzy od siedmiu lat wspierają moje działania. Dziękuję im za wsparcie finansowe i życzliwość. Ich przychylność daje mi chęć działania i tworzenia, gdy nie ich pomoc, to mimo najszczerszych chęci nic bym nie zrobiła.
Dziękuję : Fundacji Rodziny Nissenbaumów, Firmie JARBUR Eurochem , Firmie PPUiH ARIS, Stacji Kontroli Pojazdów Pawła Górlickiego, Firmie ARWI Artura Podsiadło, Panu Markowi Plewie, Panu Markowi Sokołowskiemu, Panu Alfredowi Hinzowi i Pani Magdalenie Klepaczewskiej.
Dziękuję szydłowieckim restauracjom i firmom cateringowym za przygotowanie degustacji potraw tradycyjnej kuchni żydowskiej: Restauracji HACJENDA, Restauracji LODOWNIA, Herbaciarni FAKTORIA i Firmie CATERING – MADEJ. Dziękuję również właścicielom firm i sklepów za przekazanie produktów niezbędnych do przeprowadzenia „ Warsztatów Kulinarnych dla dzieci”.
Są to Sklep OD i DO – Maria Kurpińska,Delikatesy – Urszula Brzyszcz, Sklep SŁONECZKO – Anna Majstrak i Danuta Burzyńska, Sklep rybny – Bożena Turek, Firma Dr. Oetker Polska Sp. z o.o, Firma Eterno s.c. Barbara, Bogumił Stelmach, Firma Kupiec Sp. z o.o. Firma De Agostini Polska Sp. z o.o. Firma Fusion Gusto. Dziękuję za opiekę medialną Portalowi Szydłowieckiemu.
Korzystając z okazji chciałabym na koniec złożyć specjalne podziękowania dla pani Izabelli Paff i Marioli Grzędy za wsparcie nie tylko finansowe ale i wkład pracy. Dziękuję mojej przyjaciółce Danucie Klepaczewskiej za wsparcie muzyczne i artystyczne o za pomoc Agnieszce Klepaczewskiej.

Patronat medialny nad imprezą objął Portal Szydłowiecki.