2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Mazel Tow 2014

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 15, 2014

7 czerwca w Szydłowcu po raz ósmy mieliśmy możliwość uczestniczenia w Mazel Tow- Dniu Kultury Żydowskiej. Tegoroczna impreza odbyła się w bardzo przyjaznym miejscu jakim jest dom weselny „Lodownia”, gdzie na przygotowanej specjalnie sali przybyli licznie goście mieli możliwość obejrzenia spektaklu pt. „Dzień Gniewu”, w wykonaniu Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”.

„Dzień Gniewu” jest pełną dramaturgii opowieścią o miłości do drugiego człowieka, pełną zaskakujących widza zmian akcji. Młodzi i zdolni aktorzy przenieśli widownię w ponury okres II wojny światowej. Do klasztoru, położonego gdzieś w Polsce przedostaje się Żyd, który uciekł z niemieckiej obławy i prosi zakonników o pomoc.

Wystraszeni zakonnicy boją się pomóc zbiegowi, gdyż wiedzą, że za pomoc Żydowi grozi im kara śmierci. Jak postąpili zakonnicy, gdy dowiedzieli się, że za tym wszystkim stoi dowódca miejscowego Gestapo? To i wiele innych zaskakujących wątków mogliśmy obejrzeć właśnie dzięki tej imprezie kulturalnej.

Po spektaklu Pani Sława Lorenc Hanusz oraz Pani Małgorzata Bernatek-Dyrektor SCKiS-ZAMEK bardzo serdecznie podziękowały wszystkim którzy pomogli w zorganizowaniu tejże imprezy po czym zaprosiły gości do sali bankietowej na degustacje tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej.

Po smacznej przerwie przyszedł czas na koncert zespołu Berberys. Zespól ten powstał przed kilku laty w Lublinie, mieście zwanym niegdyś Jerozolima Królestwa Polskiego.  Grają przede wszystkim muzykę klezmerską , ale również bałkańską bo jak sami mówią jest ona ich pasją.

Na zakończenie trzeba zaznaczyć iż Mazel Tow powstało z inicjatywy Pani Sławy Lorenc Hanusz i na stałe weszło do kalendarza imprez naszego miasta, organizowanych przez Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek w Szydłowcu.

Stało się okazją do lepszego poznania żydowskiej kultury, poezji, muzyki czy też sztuki kulinarnej. Uświadomiło także mieszkańcom, że Szydłowiec to jedno z tych miast, gdzie w historię Polski wpisują się również losy Żydów, którzy mieszkali w tym kraju i stanowili nieodłączną część jego społeczeństwa.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Gawor