2021-04-13

Imieniny: Bonifacego i Dobiesława

Maturzyści z Szydłowca pielgrzymowali na Jasną Górę

by Marek Sokołowski on Marzec 31, 2014

Bilsko 200 maturzystów z dwóch szydłowieckich szkół ponadgimnazjalnych pielgrzymowało 31 marca do narodowego sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie. Młodzieży towarzyszyli nauczyciele, katecheci i przedstawiciele dyrekcji. W jasnogórskim sanktuarium z pielgrzymami z Szydłowca spotkał się metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. W kaplicy Cudownego Obrazu, abp Depo, przewodniczył koncelebrowanej mszy świętej wygłosił kazanie.

Zwracając się do pielgrzymów mówił: Przybywając na Jasne Górę określacie tutaj i teraz fundament waszego budowania na skale, którą jest Chrystus. Idąc tutaj weszliście na Golgotę i tam spotkaliście się z Matką przekazaną nam jako dar ostatni ziemskiego Jezusa. I dla tego tutaj jesteśmy, nikt z nas nie jest przypadkiem. Chcemy tutaj być. Wiemy z kim idziemy i z kim chcemy określać nasze życie.

Przetaczając słowa bł. Jana Pawła II do młodych arcybiskup Depo mówił: Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak jesteście piękni wobec Boga – słuchając Jego słów i zbliżając się do Jego Ciała i Krwi w Eucharystii.

Wskazał na radość z bycia razem i na nadzieję z pielgrzymowania młodych. Przypomniał swoją pielgrzymkę jako maturzysty, młodzi byli w tamtych czasach inwigilowani i musieli się tłumaczyć ze swego pielgrzymowania. I dziś – mówił – robi się wszystko aby młodzi byli pozbawieni wartości, aby byli na zero. Na to zwracając się go młodzieży mówił –  nie możecie godzić, jesteście bowiem obdarowani przez Boga, bogaci w jego łaskę. Wiara mocna musi przejść przez próbę, konfrontować się z przeciwnościami, z tymi którzy nie chcą wierzyć. Nie zniechęcajcie się, nie dziwcie przeciwnościom jakimikolwiek są. Metropolita częstochowski zachęcił na zakończenie kazania do modlitwy o wytrwanie w każdym egzaminie życia.

Po zakończeniu Eucharystii w bazylice jasnogórskiej ka. Abp W. Depo spotkał się z maturzystami z Szydłowca. Skierował do nich katechezę na temat powołania, a także podzielił się świadectwem swego powołania. Wspomniał lata spędzone w Szydłowcu. Naukę w szkole podstawowej nr 2. Rozpoczęcie nauki w Technikum Chemicznym w Kielcach, a potem po 1,5 miesiącu przenosiny do szydłowieckiego Liceum. Porozmawiał także w uczniami i nauczycielami szydłowieckich szkół. Dzięki także uprzejmości o. Longina Bekiela, pielgrzymi z Szydłowca byli bardzo gościnnie przyjęci. Modlitewny jasnogórski szlak zakończył się nabożeństwem drogi krzyżowej na wałach klasztornych.