2022-08-09

Imieniny: Bernarda i Sobiesława

Mamy wybór, czyli przedwyborcze dywagacje

by Marek Sokołowski on Październik 6, 2014 · 5 komentarzy

Wybory do samorządów lokalnych coraz bliżej, w naszym powiecie działają już od dłuższego czasy: Gminne Komisje Wyborcze i Powiatowa Komisja Wyborcza. W tych pierwszych rejestrowane są listy kandydatów między innymi na wójtów, czy w przypadku Szydłowca na burmistrza.

Do piątku 3 października w Gminnej Komisji w Szydłowcu zarejestrowany został pierwszy kandydat na burmistrza którym jest Wiktor Cielecki. O ile w większych miastach od dawna kluczowi kandydaci toczą już w pełni wyborczą kampanię, starając się do siebie i swych koncepcji zarządzania przekonać wyborców, to u nas do niedawna krążyły w tej materii jedynie plotki.

W najbliższych jednak dniach powinniśmy poznać wszystkich kandydatów. Termin zgłaszania kandydatów na wójta/burmistrza mija bowiem na 30 dni przed datą wyborów czyli 17 października.

W obecnej chwili można spróbować już wskazać najprawdopodobniejszych kandydatów, cześć z nich ogłosiła bowiem chęć kandydowania i wykazują już wyborczą aktywność. Najlepiej to wychodzi tym, którzy korzystając ze sprawowanego Urzędu mogą to robić niejako przy okazji swoich obowiązków. W takiej to sytuacji jest burmistrz Andrzej Jarzyński i najprawdopodobniej kandydat Andrzej Jarzyński ze Wspólnoty Szydłowieckiej

W prasie publikowano już nazwiska kandydatów na kandydatów w wyborach na burmistrza. Oficjalnie jest nim już wspomniałam W. Cielecki ekspert do spraw komunikacji społecznej i muzyk z Szydłowca ( KWW Naszego Porozumienie Ludowe). Swoją chęć kandydowania ogłosił Artur Ludew, ekonomista, swego czasu przewodniczący Rady Powiatu, obecnie radny powiatowy i działacz sportowy ( Porozumienie Gospodarcze). Powszechnie jako kandydat wymieniany jest Sławomir Nojek założyciel i prezes Fundacji Aktywizacji Społecznej. Agnieszka Górska to najprawdopodobniej kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, znana jest od lata ze swej aktywności samorządowej na poziomie wojewódzkim. Nie można wykluczyć startu przedstawiciela PSL, tradycyjnie był do tej pory nim Tadeusz Piętowski. Z zamiarem startu nosi się Artur Koniarczyk, trudno jednak orzec czy te wewnętrzne projekcje przełożą się na formalną decyzję.

Olbrzymi potencjał jaki ma urzędujący burmistrz, z góry stawia go w czołówce kandydatów. Z wymienionego grona bardzo ambitnie pracują także W. Cielecki. A. Ludew i S. Nojek.

W mojej ocenie kandydowanie A. Górskiej skoncentruje się bardziej na Sejmiku Wojewódzkim. Na liście PIS do Sejmiku Mazowieckiego z okręgu radomskiego jest na bardzo dobrym drugim miejscu. Poseł Suski prezentując kandydatów do Sejmiku powiedział że w tych wyborach na listach do sejmiku w tym roku są osoby, które nie będą musiały składać ewentualnych mandatów radnych. Oznacza to może, że w kalkulacjach politycznych zwycięstwo Agnieszki Górskiej, w wyborach na burmistrza Szydłowca jest raczej nie brane pod uwagę.

Z dużym prawdopodobieństwem założyć więc można scenariusz drugiej tury, wielkim zaskoczeniem byłby brak w niej rządzącego od 2012 roku Szydłowcem – Andrzeja Jarzyńskiego. Przyjmując jednak scenariusz bardziej realistyczny w mojej ocenie szanse na drugą turę maja trzy osoby. I tutaj zakończę, pozostawiając każdemu szansę wskazania nazwisk, choćby w komentarzach.