2021-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Mamy nowych świętych

by Marek Sokołowski on Kwiecień 27, 2014

W ustanowione przez papieża Polaka święto Miłosierdzia papież Franciszek wyniósł na ołtarze swoich poprzedników Jana XXIII i Jana Pawła II, ogłaszając o 10.15 dekret kanonizacyjny. Wypowiedział w nim następujące słowa: „Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele.”  W Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka koncelebrowana była Msza kanonizacyjna, w której uczestniczyło setki tysięcy wiernych z całego świata.

Mszę św. rozpoczęło odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych. Z papieżem Franciszkiem, koncelebrował także papież senior Benedykt XVI oraz 150 kardynałów i 1000 biskupów, 6000 księży. przez media transmisję z uroczystości obejrzało 2 miliardy ludzi. Relikwie świętego Jana Pawła II niosła do ołtarza, cudownie uzdrowiona za jego wstawiennictwem Kostarykanka.
W tych dniach Polska i Polacy maja powody do radości. Oto jeden z nas Polaków, który był pasterzem całego Kościoła i przemawiał w imię Boże do serc i sumień miliardów ludzi, dziś został wyniesiony na ołtarze całego Kościoła. Przebywając ze świętymi w niebie wstawia się za tymi, którym w swoim ziemskim życiu służył z oddaniem i wielką gorliwością. Święty Janie Pawle II wstawiaj się do Boga za nami i pokazuj nam jak wiernie służyć Maryi Królowej Polski i Matce Kościoła.
Marek Sokołowski
fot, Twitter J. Kloch