2020-02-28

Imieniny: Wiktora i Eustachego

Maluchy po raz pierwszy ślubowały.

by Bartosz Kaluga on Lipiec 5, 2013

Dzieci z Przedszkola Miś w Zbijowie Małym z początkiem lipca stały się pełnoprawnymi przedszkolakami. Wszystko za sprawą uroczystego Pasowania na Przedszkolaka, które jest pierwszym tak ważnym dla dzieci wydarzeniem w rozpoczynającym się procesie edukacyjnym. Pasowanie na przedszkolaka jest również kolejnym etapem okresu adaptacji dziecka do nowych warunków. Od pierwszych dni pobytu w przedszkolu, dziecko uczy się pokonywać stres i wstyd. Pasowanie pomaga zapobiegać negatywnym przeżyciom małego dziecka przy przekraczaniu progu przedszkola.

Zanim przystąpiono do ceremonii pasowania wszystkie dzieci pięknie przekonały wszystkich zaproszonych gości, że zasługują na miano przedszkolaka. Maluchy rozpoczęły uroczyste pasowanie wspólnie wypowiadając słowa: „Panią dyrektor tu zapraszamy. Dla pani dyrektor zadanie mamy. Chcemy poprosić o pasowanie – przedszkolakiem niech każdy się stanie.”
Podczas uroczystości wszystkie dzieci przysięgały: zawsze mieć oczy wesołe, dbać o przedszkole, uśmiechać się codziennie i uczyć się sumiennie, kolegom pomagać dużym i małym, panie w przedszkolu kochać sercem całym, rodzicom przynosić z przedszkola wieści wspaniałe, rosnąc rodzicom a paniom na chwałę.

Następnie po wypowiedzianej głośno przysiędze dyrektor przedszkola Anna Bilska wielkim czerwonym ołówkiem dokonała uroczystego pasowania każdego maluszka na prawowitego przedszkolaka. Na tę chwilę jakże ważną w wyciu małego człowieka dzieci czekały z niecierpliwością. Gimnazjaliści pod kierunkiem Elżbiety Dzik specjalnie dla przedszkolaków przygotowały inscenizacje „Kaczki dziwaczki” Jana Brzechwy. Na zakończenie z wielkim zaangażowaniem maluszki przedstawiły program artystyczny w czasie którego wspólnie zatańczyły „kaczuchy”. Dzieci pięknie zaprezentowały się poprzez śpiew i taniec.

Następnie Albert Bobrowski pełniący obowiązki wójta złożył dzieciom życzenia i podziękował za tak wspaniałą uroczystość. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkości. Zapewne dzieciom a przede wszystkim rodzicom, ten dzień na długo utkwi w pamięci.

J. Krogulec