2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Majowy weekend na drogach Powiatu szydłowieckiego

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 28, 2016

Od najbliższego piątku (29.04.br), na całym Mazowszu policjanci rozpoczynają działania „Majowy Weekend”. Jak zawsze przy tego typu akcjach na drogach powiatu szydłowieckiego będzie znacznie więcej patroli policyjnych, których podstawowym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym oraz wypoczywającym.

Przekraczanie dozwolonej prędkości, prowadzenie pojazdu będąc pod wpływem alkoholu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu to tylko niektóre
z nieprawidłowych zachowań kierujących, na które policjanci Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu, zwrócą szczególną uwagę podczas długiego, majowego weekendu.

Działania akcji „Majowy Weekend”, ukierunkowane są głównie na eliminację z ruchu drogowego kierujących, którzy poprzez przekraczanie dozwolonej prędkości, bądź jazdę po spożyciu alkoholu zagrażają bezpieczeństwu nie tylko swojemu, ale również innych uczestników ruchu. Policjanci będą eliminować z ruchu drogowego kierujących, którzy łamią przepisy i przekraczają dopuszczalną prędkość jazdy, nie ustępują pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych, wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, nie stosują się do znaków lub sygnałów drogowych, czy też wyprzedzają na skrzyżowaniu.

Ponadto, pracujący na drogach policjanci zwrócą uwagę na:

  • wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych
  • eliminowanie z ruchu pojazdów niesprawnych technicznie
  • egzekwowanie stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci;
  • utrzymanie płynności i bezpieczeństwa ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych
  • kontrolowanie ciągników rolniczych i motocyklistów, mając na uwadze zagrożenia związane z początkiem prac rolniczych oraz rozpoczęciem sezonu motocyklowego
  • prowadzenie kontroli samochodów ciężarowych o d.m.c. powyżej 12 ton pod względem zasadności   wykonywania przejazdów podczas obowiązujących ograniczeń 

w ruchu, które będą obowiązywać:

−        w dniu 30.04 w godz. 18.00 – 22.00,
−        w dniu 01.05 w godz.   8.00 – 22.00,
−        w dniu 02.05 w godz. 18.00 – 22.00,
−        w dniu 03.05 w godz.   8.00 – 22.00.

Szczególnym nadzorem zostaną objęci również rowerzyści i piesi, gdzie rowerzyści będą rozliczani za wyposażenie techniczne jednośladu np. jego sprawne oświetlenie. Pamiętajmy więc, by właściwie przygotować pojazd do podróży. Przed wyjazdem sprawdźmy stan naszego pojazdu, szczególną uwagę zwracając na te elementy, które mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Sprawdźmy więc hamulce naszego samochodu, układ kierowniczy, oświetlenie i opony. Jeśli przewozimy dzieci, zadbajmy o właściwe zabezpieczenia dla nich.

Jeśli wybieramy się na wycieczkę rowerową, zwróćmy uwagę, czy wyposażenie naszego jednośladu czy jest zgodne z przepisami, co pozwala na korzystanie z drogi. Warto też pamiętać o kamizelce ostrzegawczej oraz elementach odblaskowych, które po zmroku mają ogromne znaczenie. Używanie tych elementów, może często decydować o naszym zdrowiu lub życiu.  Przypominamy pieszym:  każdy, poruszający się poza terenem zabudowanym,
w miejscu nieoświetlonym, po zmroku, jest zobligowany do noszenia w miejscu widocznym elementu odblaskowego.

Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy także o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem nieruchomości jest zaufana osoba, która zwróci uwagę na to, co dzieje się z mieszkaniem podczas naszej nieobecności.

Działania „Majowy Weekend” potrwają od najbliższego piątku 29.04 br., od godz. 14.00 do 3.05 br., i mają one na celu ograniczenie liczby wypadków oraz ich skutków oraz zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń.

sierż. Marlena Skórkiewicz