2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

Łysogórskim szlakiem…

by Marek Sokołowski on Kwiecień 2, 2016

„Orla Perć” Gór Świętokrzyskich, czyli szlak turystyczny Gór Świętokrzyskich im. Edmunda Massalskiego. Ta jedna z najpopularniejszych tras Gór Świętokrzyskich, wiodąca w całości przez Świętokrzyski Park Narodowy, obejmujący pasmo Łysogór, przyciąga co raz więcej turystów. Zawsze było tu wiele walorów krajobrazu i bogactwo obiektów narodowej kultury, jak choćby zespół benedyktyński i najstarsze polskie sanktuarium na Świętym Krzyżu. Ostatnio jednak także dzięki sporym funduszom, jakie na rozwój turystyki, przeznaczyło województwo świętokrzyskie. Największym mankamentem, jest chyba obecnie brak dogodnej komunikacji publicznej pomiędzy miejscowościami turystycznymi Łysogór.

W sobotni ( 2 kwietnia) słoneczny dzień na tym wymarzonym szlaku można było spotkać wielu turystów z Szydłowca. A to głównie dzięki grupie osób, których na co dzień raczej można spotkać w Szydłowcu, w innych rolach zawodowych i prywatnych. Integracyjny wyjazd – jak sami mówią – był bardzo udany. Liczący 19 km szlak z Świętej Katarzyny przez Łysicę i Łysą Górę do Nowej Słupi, pomimo nie małych trudności, można rzec pokonano w brawurowym tempie. Jakkolwiek przy świętokrzyskim sanktuarium, niektórzy mieli „mały kryzys” ;).  To jednak zejście do Nowej Słupi, to już była praktycznie frajda.

Warto dodać, że ostatnio z powodzeniem funkcjonuje na Świętym Krzyżu platforma widokowa, ulokowana na odbudowanej wieży klasztornej oraz wiedzie tędy także Mazowiecki Szlak św. Jakuba.