2021-04-12

Imieniny: Roberta i Serwacego

Łysica. Propozycja na wakacyjną wycieczkę

by pa pa on Sierpień 18, 2013

W ramach letnich wycieczek warto pojechać do odległej od Szydłowca o 45 km.  Świętej Katarzyny. Stąd wiedzie najkrótsza droga na liczącą 612 metrów wysokości Łysicę, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Łysica zaliczana jest do grupy najwyższych szczytów różnych pasm górskich tworzących Koronę Polski. Góry Świętokrzyskie wbrew swej nazwie nie mają jednak charakteru górskiego, są łatwo dostępne do penetracji i zwiedzania.

Ze Świętej Katarzyny, mijając kaplicę Świętego Franciszka, wypływającym w tym miejscu źródłem wody, w ciągu godziny można wejść na szczyt Łysicy, zwieńczony dębowym krzyżem ustawionym tutaj w 1930 roku. Pod szczytem od strony północnej znajdują się gołoborza, rumowiska głazów skalnych. Piękno porastającej Łysicę Puszczy Jodłowej i ustawione pod szczytem ławki, zachęcają do odpoczynku i pozostania w tym miejscu  dłużej.

Czerwony szlak prowadzi dalej i po krótkim marszu, można dojść na drugi wierzchołek Łysicy zwany Agatą (608 m npm), jest on odległy od ścieżki kilkadziesiąt metrów na północ. Charakterystycznym dla tego szczytu jest wznosząca się na wysokość 5 metrów 100 metrowa grzęda kwarcytowa. Schodząc za ścieżką w dół dochodzimy do Przełączki Świętego Mikołaja (535 m npm). Stoi tutaj kapliczka z figurą tego Świętego. Wybudowano ją tutaj po raz pierwszy w 1876 roku. Stara kapliczka spłonęła w 1998 roku na skutek podpalenia. Kapliczkę odbudowano i w dniu Imienin Św. Mikołaja, w 2008 roku ustawiono nową figurę Patrona podróżnych, słynącego z dobroczynności i miłosierdzia. Tutaj także przygotowane jest miejsce do odpoczynku i zadumy,  są ławki i stoły.

Idąc do dalej półgodzinnym marszu dochodzimy do zabudowań wsi Kakonin, gdzie na skraju widać zabytkową chałupę z początków XIX wieku. Obok znajduję się przystanek busów. Obecnie przy zabytku, będącego przykładem budownictwa regionu świętokrzyskiego, prowadzone są prace budowlane związane z tworzeniem infrastruktury turystycznej wokół Świętego Krzyża. Zabytkową chałupę wybudował Wojciech Samiec, który w 1820 roku poślubił mieszkankę Kakonina Teklę Iwanównę i objął średniorolne gospodarstwo po rodzicach panny młodej. Budynek ma amfiladowy układ pomieszczeń: sień, izba, komora i nakryty jest czterospadowym dachem.

Z Kakonina można iść dalej czerwonym szlakiem na Święty Krzyż, niebieskim w kierunku Bielin, spróbować pojechać busem albo z powrotem tą samą droga wrócić do miejsca wyjścia, czyli do Świętej Katarzyny. Razem w tę i z powrotem, z postojami droga zajmuję około 5 godzin. Czyste leśne powietrze, wychwalane przez Stefana Żeromskiego w „Puszczy Jodłowej” i uroda tego zakątku polskiej, i świętokrzyskiej ziemi jest z pewnością dodatkową zachętą do „zdobycia Łysicy”.

 [M1]