2021-04-13

Imieniny: Bonifacego i Dobiesława

Lotniskowa lekcja uczniów z „KOP-u”

by pa pa on Maj 24, 2013

Licealiści z Szydłowca byli 23 maja, na granicy państwowej. Warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina, dla podróżnych korzystających z transportu lotniczego jest miejscem przekraczania granicy. Pracę służb granicznych na tym największym w Polsce lotnisku, mogli obserwować, uczniowie klasy granicznej z szydłowieckiego Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza.

W czasie pobytu na „Okęciu” licealiści z „KOP-u”, mogli poznać procedury bezpieczeństwa, kontroli dokumentów, pracę lotniskowych komandosów z wydziału specjalnego i zobaczyć powszedni dzień działania tego międzynarodowego portu lotniczego. Była to ciekawa lekcja, obrazująca charakter przyszłej pracy, tych uczniów którzy wstąpią w przyszłości do Straży Granicznej.

Wyjazd do Warszawy był także okazja do zwiedzenia zabytków warszawskiej Starówki i położonego na ulicy Długiej, w podziemiach katedry polowej Muzeum Ordynariatu Polowego.

Dzięki życzliwości ks. płk. Zbigniewa Kępy po Muzeum oprowadził młodzież przewodnik. Szydłowieccy licealiści z zainteresowaniem poznawała dzieje duszpasterstwa wojskowego, nierozdzielnie związanego z dziejami oręża polskiego i polskiej historii.

Ciekawym przeżyciem było także możliwość obserwowania z okien autokaru, na co dzień niespotykanych na polskich drogach samochodów, którymi poruszali się uczestnicy rajdu Gumball 3000.