2022-12-07

Imieniny:

Lokaty bankowe – czym są i którą wybrać?

by Bartosz Kaluga on Lipiec 6, 2017

Lokata bankowa jest – rzec można – formą pożyczki klienta dla banku, za którą w zamian ten pierwszy otrzymuje odsetki. Natomiast bank wykorzystuje otrzymane środki chociażby do udzielania kredytów. Wyróżnić możemy kilka rodzajów lokat, których oferta uzależniona jest od tego, do kogo jest ona skierowana. Warto przyjrzeć się dokładniej czym się one różnią, aby mieć lepsze rozeznanie, na co zwracać uwagę dokonując najlepszej dla siebie lokaty bankowej.

Lokata terminowa

Jest ona standardową w ofercie banków – określić ją można jako umowę pomiędzy bankiem a klientem, gdzie ten drugi przelewa swoje środki na konto na określony czas, a później otrzymuje za to określony zysk. Okres, na jaki można założyć lokatę, jest różny, zależnie od zapotrzebowania klienta. Może on również ją zerwać, z tym że najczęściej wiąże się to z niewypłaceniem mu odsetek przez bank.

Lokata rentierska

Ta lokata skierowana jest przede wszystkim do ludzi zamożnych. Jest ona długoterminowa – czas jej trwania to zazwyczaj minimum rok. W tym przypadku odsetki nie otrzymuje klient na końcu, po upływie umowy, lecz co miesiąc na jego konto zostają one przelewane z banku. Istotne jest również, że odsetki są tutaj niższe, niż w przypadku standardowych lokat na krótki termin.

Lokata progresywna

Ta lokata z kolei stanowi depozyt terminowy, w którym oprocentowanie wzrasta w trakcie przebiegu umowy. Mówiąc wprost, na początku wynosi ono np. 5%, to w kolejnym może mieć już 6% i tak rosnąć wraz z trwaniem lokaty. Wszystkie liczby uzależnione są oczywiście od umowy, jaką ustali się i podpisze na samym początku. Z pewnością plusem lokaty progresywnej jest fakt, że w razie jej zerwania, nie traci się odsetek.

Lokata walutowa

To nic innego, jak depozyt w walucie obcej – w naszym kraju najczęściej są to: frank szwajcarski, euro, funcie brytyjskim i dolarze amerykańskim. Lokata taka zazwyczaj ma sporo niższe oprocentowanie, aniżeli inne standardowe lokaty w złotówkach.

Lokata jednodniowa

W tym przypadku środki pieniężne lokowane są na jeden dzień. Zazwyczaj zlecenie tej lokaty składa się do godziny 21, wówczas bank pobiera środki z naszego konta, a następnie zwraca je wraz z odsetkami następnego dnia około godziny 9.

Lokata overnight

To jest rodzaj lokaty jednodniowej, z tym że kierowana głównie do przedsiębiorców. W tym wypadku na lokatę trafiają środki z konta firmowego – jak nazwa wskazuje – na jedną noc, a następnego dnia wracają wraz z odsetkami.

To, na jaką lokatę bankową się zdecydujemy, zależy już wyłącznie od tego, czego w zasadzie oczekujemy i jakie mamy środki, które jesteśmy w stanie odłożyć. Podstawą jest dobre zapoznanie się z umową, tak aby być świadomym własnej decyzji i mieć kontrolę nad własnymi finansami.