2021-04-17

Imieniny: Feliksa i Aleksandry

List otwarty Komendanta Wojewódzkiego Policji

by Marek Sokołowski on Lipiec 24, 2013

25 lipca jak co roku będziemy obchodzić dzień Świętego Krzysztofa, patrona kierowców, ruchu i komunikacji. Korzystając z okazji Mazowiecki Komendant Policji Cezary Popławski wystosował list otwarty, skierowany do uczestników ruchu drogowego – apelując o zachowanie zdrowego rozsądku za kierownicą. Nie od dzisiaj wiadomo, że  polskie drogi należą do najniebezpieczniejszych w Europie. W zeszłym roku w 36 505 wypadkach drogowych zginęło 3520 osób, a 45 094 zostało rannych. 

Poniżej prezentujemy tekst wspomnianego listu:

LIST OTWARTY

MAZOWIECKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI
Z OKAZJI ŚWIĘTA PATRONA KIEROWCÓW

„Boże, daj mi pewną rękę i bystre oko, abym na drogach nikomu nie wyrządził krzywdy. Nie pozwól Dawco Życia, abym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa, a także zachowaj mnie od nieszczęścia i wypadku”.

Powyższe słowa przypominają nam, że każdego roku dzień 25 lipca zbliża nas do Świętego Krzysztofa, patrona kierowców, ruchu i komunikacji, który jako duchowy wspomożyciel wspiera naszą uwagę i namawia do rozumnego korzystania z posiadanych umiejętności, wynikających z bycia użytkownikiem dróg.

Na szczęście rośnie świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą uczestnictwo w ruchu drogowym, a co najważniejsze powiększa się grono osób, które razem podejmują wysiłek zapobiegania tragediom. Poprawa bezpieczeństwa staje się naszą wspólną troską i to miedzy innymi dzięki temu liczba ofiar wypadków systematycznie się zmniejsza. Jednak nie należy zapomnieć, że na przestrzeni ostatnich lat, spośród wszystkich zabitych w wypadkach drogowych, co szósta osoba poniosła śmierć na Mazowszu.

Szanując przepisy i okazując szacunek innym uczestnikom ruchu drogowego uczymy się życzliwości i wyrozumiałości, a przede wszystkim odpowiedzialności za swoje życie i życie innych.
W tak ważnym dla nas wszystkich – użytkowników dróg dniu, musimy pamiętać, że „…życie jest cenne i jedyne, należy je szanować i chronić także poprzez właściwe i ostrożne zachowanie na drogach”- na co szczególną uwagę zwrócił Papież BENEDYKT XVI na początku swojego pontyfikatu.

Zwracam się dzisiaj z prośbą do całego duchowieństwa Mazowsza o możliwie częste przypominanie wiernym tych oczywistych prawd, a szczególnie w czasie trwania Ogólnopolskiego Tygodnia Świętego Krzysztofa.
Apeluję zatem, aby za kierownicą nie zapominać o ostrożności i wyobraźni, która pozwala nam przewidywać potencjalne zagrożenia!
Proszę także o refleksję i pamięć o nieszczęściach, jakie za sprawą nierozważnych kierowców stały się udziałem tak wielu niewinnych osób!
Wierzę, że tylko wspólny wysiłek wszystkich ludzi dobrej woli może dać pożądany efekt – poczucie bezpieczeństwa naszych obywateli.

/-/ insp. Cezary POPŁAWSKI