2019-04-19

Imieniny: Bernarda i Bazylego

Licealiści z Szydłowca szkolili się w Lubaniu

by Marek Sokołowski on Maj 17, 2014

Pierwszoklasiści z klasy licealnej „ochrona granicy państwowej” z szydłowieckiego Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w dniach od 5 do 9 maja przebywali na obozie szkoleniowym w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Opiekę nad uczniami sprawowali: płk. SG Roman Rejczak, wychowawczyni klasy Jolanta Kubik oraz por. SG Tomasz Pyrczek z OSS w Lubaniu.

Pierwszego dnia pobytu uczniowie z Szydłowca ćwiczyli umiejętności topograficzne biorąc udział w 15-km marszu, który odbywał się w Wielkim Lesie Lubańskim. Marsz był bardzo wyczerpującym wyzwaniem, trzeba było dotrzeć do każdego punktu kontrolnego i zaliczyć zadanie niespodziankę -prześć most linowy. Po dotarciu do celu – nad zbiornik wodny w Zarębie, odbyło się krótkie szkolenie strzeleckie, a po nim strzelanie statyczne z pistoletu CP 99 Walther.

Po strzelaniu wzmocnieni obiadem, było ognisko podczas którego, każdy zespół musiał wykazać się umiejętnością zaśpiewania piosenki żołnierskiej (minimum 3 zwrotki, zachowując właściwaąmelodię i rytm.

Drugiego dnia pobytu przyszedł czas na zapoznanie się z funkcjonowaniem Ośrodka oraz specyfiką służby w Straży Granicznej. Kursanci wysłuchali wykładu z zakresu edukacji międzykulturowej, zwiedzili salę tradycji, salę przygotowania taktycznego, obiekty szkoleniowe między innymi samolot, obiekt z pojazdami szkoleniowymi, strzelnicę oraz ambulatorium weterynaryjne. Byli również świadkami nieprzeciętnych umiejętności naszych „czworonogich przyjaciół”. Pokaz tresury psów służbowych przygotowany przez funkcjonariuszy z Zakładu Kynologii zrobił niesamowite wrażenie. Następnie uczestniczyli w zajęciach z techniki i taktyki interwencji, a później w strzelaniu z pistoletu CP 99 Walther. Kursanci z Szydłowca poznali również budowę broni poprzez samodzielne rozkładanie i składanie kbk AKMS 47 (tzw. kałasznikowa).

Trzeciego dnia przyszedł czas na zapoznanie się z atrakcjami turystycznymi okolic Lubania. Niezwykłe wrażenie zrobił na Zamek Czocha, który powstał w połowie XIII wieku z inicjatywy króla czeskiego Wacława II jako warownia obronna Czech. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 r. wielki pożar zamienił zamek w ruinę, kładąc kres jego świetności. Ostatni przedwojenny właściciel zamku, Ernest Gűtschow, na początku XX wieku zlecił przebudowę obiektu wybitnemu architektowi, prof. Bodo Erhardtowi. Dzięki tej przebudowie, zamek stał się jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Kolejnym punktem programu było Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu. W muzeum wiszą plakaty zapowiadające trylogię Sylwestra Chęcińskiego, stoją lalki Kargula i Pawlaka oraz znajdują się eksponaty, które brały udział w nagraniu filmu. Po drodze licealiści obejrzeli również zaporę i elektrownię wodną na Jeziorze Leśniańskim oraz zaporę na Jeziorze Złotnickim. Tego dnia odwiedzili także Świeradów Zdrój – największe uzdrowisko w Górach Izerskich, a następnie Szklarską Porębę, gdzie szlakiem walońskim dotarli do Wodospadu Szklarki.

W drodze powrotnej do Lubania uczestnicy wycieczki zatrzymali się w Jeleniej Górze. Spacer po rynku miasta, na którym można znaleźć perełki architektury gotyku i renesansu był ostatnim punktem programu czwartkowej wycieczki. Podczas pobytu w OSS w Lubaniu uczniowie codziennie wieczorem korzystali z siłowni oraz hali sportowej.

Piątek 9 maja był dniem powrotu do Szydłowca. Przed wyjazdem odbyło się spotkanie z Komendantem Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu płk. SG Markiem Woszczatyńskim podczas którego nastąpiło podsumowanie obozu.

Tekst: Monika Bolek, Patryk Borek, Michał Chruściel, Karol Kulita, Paulina Popielska, Paulina Sztachera, Aleksandra Sasal.