2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Lekcja historii na wyjeździe – uczniowie „Jedynki” w Warszawie.

by Bartosz Kaluga on Luty 12, 2016

10 lutego 2016 roku w drugim tygodniu ferii zimowych uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego z Oddziałami Integracyjnymi wraz z opiekunami Edytą Górecką i Rafałem Arakiem wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd ten został zorganizowany przez Związek Strzelecki Oddział w Szydłowcu.

Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Polski. Tu uczniowie udali się pod Pomnik Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, gdzie wzięli udział w ceremonii upamiętnienia poległego w Afganistanie st. chor. sztab. Andrzeja Rozmiarka. Następnie dzieci wysłuchały prelekcji na temat działań żołnierzy Wojska Polskiego poza granicami państwa oraz spotkały z weteranem misji w Libanie. Zwiedziły też Salę Tradycji, gdzie zgromadzone zostały pamiątki należące do żołnierzy, którzy brali udział w misjach poza granicami państwa.

W Muzeum Wojska Polskiego uczniowie obejrzeli ekspozycję ukazująca historię wojskowości polskiej od powstania państwa w X wieku do wieku XX. Ze szczególnym zainteresowaniem uczniowie z „Jedynki” obejrzeli eksponaty zgromadzone w Sali Sobieskiego, patrona naszej szkoły.

W programie wycieczki nie zabrakło również wizyty na Stadionie Narodowym. Wyjazd ten był doskonałą lekcją patriotyzmu i historii i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów z PSP nr1.

Info: Dorota Suligowska