2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

„Łączy nas pamięć” – wolontariusze z szydłowieckiego ZS im. KOP rozdawali żonkile.

by Marek Sokołowski on Kwiecień 20, 2016

Przy pomniku Bohaterów Getta w Warszawie, 19 kwietnia miała miejsce uroczystość upamiętniająca 73. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim. Po raz czwarty zorganizowano też społeczno-edukacyjną akcję pod hasłem „Łączy nas pamięć”. Na ulicach Warszawy i innych miast, miedzy innymi w Szydłowcu, wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.  Żydowscy bojownicy stanęli wtedy, do dramatycznej walki przeciwko hitlerowskim ciemiężcom, nie tyle o życie i wyzwolenie, ile o prawo do godnej śmierci.

Tragiczne. Wielu z nas oglądając w telewizji uczestników spotkania pod pomnikiem widziało małe żółte kwiatuszki przypięte do ich ubrań. Żonkile – kwiaty, które przez wiele lat Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej składał regularnie 19. kwietnia pod w/w pomnikiem. Ten gest stał się inspiracją dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie do zainicjowania tzw. „Akcji Żonkile”.

Szydłowieccy wolontariusze uczniowie klas pierwszych Szkoły Zawodowej i Liceum z Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza, samodzielnie wykonali papierowe żonkile z informacją o prowadzonej akcji. Przypinano je od rana 19. kwietnia przechodniom na ulicach Szydłowca. Reakcje na ten gest były różnorodne. Od zaciekawienia, przychylności poprzez zdziwienie, obojętność do otwartej wręcz niechęci. Było więc to ciekawe doświadczenie dla młodzieży, która zaangażowała się w to działanie. Uczniowie odwiedzili też między innymi Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Komendę Policji oraz inne miejsca, zakończywszy akcję pod płytą upamiętniającą żydowskich mieszkańców naszego miasta i okolic, którzy zginęli w czasach Zagłady. Zostawione tam żółte kwiatki zostały zauważone choćby przez media internetowe. Rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim jest obchodzona także,  jako Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości.