2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Kwesta na ratowanie zabytków szydłowieckiej nekropolii

by Marek Sokołowski on Listopad 1, 2015

 

Na szydłowieckim cmentarzu Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowcu, prowadzi  14 kwestę na renowację zabytkowych grobów. Kwestują osoby znane w Szydłowcu: samorządowcy, urzędnicy, społecznicy, artyści, przedstawiciele mediów, stowarzyszeń. Zbiórkę rozpoczęto w sobotę 31 października i kontynuowana jest dziś 1 listopada. Zakończy się o godzinie 17. Kwestujących można spotkać przy bramach wejściowych cmentarza. Tradycyjnie już 1 i 2 listopada cmentarz parafialny obchodzi procesja. Wierni modlitewnie wspominają osoby zmarłe, w tzw. wypominkach.

Z pozyskanych w czasie zbiórek funduszy i wsparciu ludzi dobrej woli odnowy doczekały się m.in. figury Świętego Jana Nepomucena, kilku aniołów, chłopczyka pod krzyżem na grobie Zdzisia Berusa, postać dziecka na mogile Kazia Gryki. Konserwacja objęła także szereg płyt nagrobnych, m.in. Romualda Więckowskiego, Franciszka Jastrzębskiego, Józefa Lipskiego, Ignacego Kozińskiego czy Lucyana (stara pisownia) Krakowiaka. W roku ubiegłym kwestujący zebrali ponad 6 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały przeznaczone na renowację: nagrobków, płyt, figurek stojących na naszym cmentarzu od przełomu XIX i XX wieku.

Stowarzyszenie, co roku typuje do renowacji kolejne groby, figurki, rzeźby. Zabytki odnawiają wykwalifikowani konserwatorzy, pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Na zakończenie zbiórki przeliczono zebrane pieniądze. W sumie w ciągu dwóch dni zebrano kwotę 6748 złotych i 92 grosze.