2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Kupujesz nowe auto? Sprawdź, za co warto dopłacić

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 25, 2016

Producenci samochodów są dzisiaj w stanie wykonać konkretne modele tak, aby spełniły oczekiwania każdego kierowcy. Dzięki szerokiej gamie dodatkowych opcji można wykreować dla siebie taki pojazd, który będzie komfortowy, bezpieczny i efektowny. Za co warto dopłacić w salonie dealera?

Dodatkowe wyposażenie do samochodów można podzielić zasadniczo na dwa rodzaje – to, które powoduje podwyższenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy, a także na to, dzięki któremu można odmienić estetykę samochodu i sprawić, że będzie on wyglądał jeszcze lepiej. Dzisiaj coraz więcej elementów wyposażenia jest w standardzie – nie trzeba już dopłacać za klimatyzację, elektrycznie sterowane szyby, wspomaganie kierownicy czy za centralny zamek czy radioodtwarzacz, ponieważ nawet w samochodach z niższych segmentów montowane są one bez dopłat.

Wiele spośród oferowanych przez producentów samochodów elementów dodatkowych nie jest przydatna każdemu kierowcy, ale są wśród nich i takie, za które warto dopłacić, gdy przykładowo ma się na oku nowy Ford Focus, który jest, nawiasem mówiąc, jednym z najlepiej sprzedających się nowych aut w Polsce.

Przede wszystkim warto dopłacić za bezpieczeństwo. Obecnie nie ma już potrzeby płacenia dodatkowo za czołowe poduszko powietrzne, systemy ABS czy ESP, które są standardem, ale za to warto pomyśleć o dokupieniu poduszek powietrznych kurtynowych i bocznych, które zapewnią większa ochronę podczas wypadków.

Gdy chodzi o połączenie wygody i bezpieczeństwa, ciekawym pomysłem będzie dokupienie zestawu głośnomówiącego Bluetooth z funkcją sterowania głosem czy wzywania pomocy – taką możliwość daje wspomniany Ford Focus oraz inne modele Forda. Pomocne mogą być też czujniki parkowania, a także systemy zapobiegające kolizjom.

Są też i takie elementy wyposażenia, które koncentrują się głównie na wygodzie – automatyczne reflektory, wycieraczki z czujnikiem deszczu, podgrzewana kierownica i podgrzewane przednie fotele, dodatkowa regulacja foteli w różnych położeniach. Wprawdzie można poradzić sobie bez nich, ale jazda z takim wyposażeniem na pewno będzie jeszcze przyjemniejsza.

Najlepiej sprawdzać pakiety wyposażenia dodatkowego, ponieważ dzięki nim za to, co potrzebne, można zapłacić mniej niż przy poszczególnym wybieraniu konkretnych elementów.