2022-12-03

Imieniny:

„Kunszt. Kolekcja Orońska – wystawa w Muzeum Rzeźby Współczesnej”

by Damian Ziółkowski on Listopad 28, 2018

„Kunszt. Kolekcja Orońska – wystawa w Muzeum Rzeźby Współczesnej”

W ramach wystawy Kunszt. Kolekcja orońska w Muzeum Rzeźby Współczesnej prezentujemy najcenniejsze prace orońskiego zbioru. Spośród blisko 2000 realizacji wybrano kilkadziesiąt rzeźb, obiektów, instalacji i film video, będących dziełem artystów różnych generacji i stanowiących reprezentatywny zbiór polskiej rzeźby drugiej połowy XX wieku oraz początku XXI wieku, a także prace współczesne z ostatnich lat, nabyte dzięki ministerialnemu programowi Regionalne kolekcje sztuki współczesnej oraz wyprodukowane bądź bezpośrednio zakupione przez naszą instytucję od artystów. Centrum Rzeźby Polskiej nie posiada galerii, w której można by urządzić stałą ekspozycję kolekcji. Pokazujemy ją zazwyczaj w różnych odsłonach na wystawach gościnnych w innych ośrodkach. Jednakże tym razem zdecydowaliśmy się zaprezentować ją w Orońsku, aby publiczność mogła zapoznać się z tym co zwykle ukryte jest w magazynach, a także z nowymi nabytkami do kolekcji.

W ciągu ostatnich kilku lat nasz zbiór został wzbogacony o dzieła klasyków, jak Wojciech Fangor czy prace młodej generacji polskich artystów, którzy brali udział w Triennale Młodych, tradycyjnej już imprezie, której historia sięga 1992 roku: Darii Malickiej, Michaliny Bigaj, Martyny Szwinty czy Miłosza Flisa. Dołączyliśmy do nich niezwykłą realizację video mieszkającej na stałe w Londynie Ewy Axelrad – haptyczny i sensualny obraz wobec przemocy, subtelne instalacje i obiekty Jacka Jagielskiego, recyklingowe rzeźby Sofie Żezmer, artystki o polskich korzeniach mieszkającej obecnie w Wiesbaden. „Gościem specjalnym” pokazu będzie ostatni nabytek do kolekcji, rzeźba Hypothetisches Gebilde Alicji Kwade, znakomitej niemieckiej rzeźbiarki polskiego pochodzenia, która w ostatnich latach robi błyskawiczną międzynarodową karierę.

Rozrosła się też kolekcja rzeźby parkowej, która stopniowo nabiera światowego charakteru. Obok klasycznego Składaka Macieja Szańkowskiego w parku można obejrzeć prace berlińskiego specjalisty sztuki w przestrzeni publicznej Thorstena Goldberga i gwiazdy brytyjskiej rzeźby, Tony’ego Cragga.

Orońska kolekcja ewoluowała w kierunku rzeźby „w poszerzonym polu”, która przekracza granice medium, poszukuje nowych jakości, ale też nawiązuje do miejsca i krajobrazu.

Wystawa Kunszt prezentowana była wcześniej w Muzeum Narodowym w Rydze oraz w Galerii Zbrojownia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w ramach międzynarodowego Kongresu Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT.

Pokazowi towarzyszy zrealizowany w Rydze film autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcherka.

Wydarzeniem specjalnym, które zainspirowała wystawa Henry Moore’a pokazywana latem w Orońsku, będzie międzynarodowa konferencja „Rzeźba dzisiaj” poświęcona w tym roku rzeźbie w krajobrazie i parkom rzeźby, gromadząca specjalistów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Litwy, Austrii, Włoch i Polski.

 

fragment wystawy

Uczestnicy: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Ewa Axelrad, Sylwester Ambroziak, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Michalina Bigaj, Włodzimierz Borowski, Tony Cragg, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Wojciech Fangor, Miłosz Flis, Władysław Hasior, Thorsten Goldberg, Jacek Jagielski, Jerzy Jarnuszkiewicz, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska „Kocur”, Jarosław Kozakiewicz, Edward Krasiński, Piotr Kurka, Alicja Kwade, Natalia Lach-Lachowicz, Daria Malicka, Jarosław Perszko, Marta Pszonak, Maciej Szańkowski, Martyna Szwinta, Sofie Żezmer

29 września 2018 – 6 stycznia 2019

Muzeum Rzeźby Współczesnej

Kuratorka: Eulalia Domanowska

Współpraca: Henryk Gac

Źródło: szydlowiecpowiat.pl