2019-04-26

Imieniny: Jana i Juliusza

Kto będzie odbierał śmieci, w Gminie Szydłowiec?

by pa pa on Lipiec 5, 2013

Trudno cokolwiek w tej sprawie dowiedzieć się w Gminie, bowiem urzędnicy odsyłają nas od Kajfasza do Annasza, a na końcu do samego Burmistrza, który jednak jak już pisaliśmy, nie ma czasu odpowiadać na nasze pytania. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w przetargu na wywóz odpadów komunalnych,  ze stawką prawie 2 razy wyższą od zapisu uchwały, wygrała jedna z radomskich firm, działająca na terenie Szydłowca. Przypomnijmy, że za śmieci segregowane w uchwale RM, przyjęto stawkę 5 złotych od mieszkańca.

Burmistrz zgodnie z prawem zmuszony, w takim przypadku jest unieważnić przetarg, lub co jest nagminnie praktykowane, zmusić radnych do zmiany uchwały w sprawie śmieci. Ośmiu radnych dało opór takim próbom, w związku, z czym zostaje jedno wyście unieważnienie przetargu, ze względu na przekroczenie kwoty, jaką zapisano w uchwale. Inna opcja to dopłacać, bowiem wpływy byłyby niższe od wydatków. Warto dodać, że na Komisji 8 radnych: Paweł Bloch, Artur Koniarczyk, Dorota Jakubczyk, Marek Plewa, Tadeusz Rut, Bogusława Grzyb, Tadeusz Poziomkowski, Wiesław Cieloch. Przeciwstawili się próbom zmiany uchwały o zagospodarowaniu odpadów, czyli zwiększeniu składek. Argumentowano to tym, że w sąsiednich gminach opłaty za wywóz śmieci, po przetargach są znacznie niższe niż w Szydłowcu.

W obecnym stanie rzeczy Burmistrz Andrzej Jarzyński, będzie najprawdopodobniej zmuszony na czas przejściowy do wyboru „z wolnej ręki”, firmy do wywozu odpadów, o ile zmieści się w ramach nakreślonych przez uchwałę Rady Miejskiej. Mieszkańcy zaś do tego czasu, możemy żądać od Gminy, zapłaty za rachunki, jeśli sami zlecimy wąwóz odpadów komunalnych, z własnych posesji.. Szkoda tylko, że w Gminie na ten temat jest tak mało informacji..

Wiadomo idea jest taka, wszyscy śmiecimy, więc wszyscy płacimy. A co ważne – ci, którzy zdecydują się na segregację odpadów, zapłacą mniej za ich wywóz. Jednak jeśli wszyscy płacimy i do tego segregujemy, to liczymy na to że nie będzie drożej tylko taniej.