2022-12-01

Imieniny:

Kredyt gotówkowy – jak wybrać?

by Bartosz Kaluga on Marzec 2, 2017

Jednym z popularniejszych produktów kredytowych jest kredyt gotówkowy. Pozwala on na szybkie podreperowania naszego budżetu domowego czy zrobienie remontu mieszkania. Rynek kredytowy jest dziś bardzo różnorodny, warto zatem przed wyborem kredytu gotówkowego rozejrzeć się za ofertami i wybrać tę, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Czym się kierować przy wyborze?

Zdolność kredytowa

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji względem podjęcia zobowiązania kredytowego najpierw powinieneś wiedzieć czy posiadasz zdolność kredytową, aby nie robić sobie niepotrzebnego problem. Obliczenie zdolności kredytowej, oczywiście w sposób spłycony i nie do końca dokładny, umożliwiają kalkulatory zdolności kredytowej, które znajdziesz w internecie. Pamiętaj jednak, że obliczanie zdolności kredytowej różni się w każdym banku i jest jego tajemnicą, zatem wynik, który otrzymasz w kalkulatorze powinien być jedynie sugestią, a nie faktem.

RRSO – ważny wskaźnik

Porównując oferty bankowe nie kierujmy się reklamy. Reklamy mają na celu nas omamić i to tylko od nas zależy czy odpowiednio je zweryfikujemy. Jednym z najważniejszych czynników, przy wyborze kredytu jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) co ona oznacza. Otóż w reklamach podaje się zazwyczaj niskie i korzystne oprocentowanie nominalne kredytu, ale wskaźnik ten tak naprawdę nie mówi nam nic o tym ile za kredyt zapłacimy. Kredyt to nie tylko odsetki, ale również inne koszty, takie jak prowizja czy oprocentowanie. Koszty te wcale nie muszą być niskie i mogą stanowić znaczną część kosztów kredytów. RRSO jest niezwykle ważny właśnie z powodu tego, że wyraża oprócz oprocentowania nominalnego również inne koszty. Porównując oferty kredytowe spoglądajmy zatem na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania a nie oprocentowanie nominalne. Pamiętajmy również, że czym większa różnica między RRSO, a oprocentowaniem nominalnym, tym wyższe są dodatkowe koszty kredytu. Samo znalezienie RRSO w reklamie kredytu może stanowić dla Ciebie problem, gdyż zazwyczaj to oprocentowanie nominalne jest najbardziej eksponowane, a RRSO znajduje się gdzieś z boku lub pod ofertą, napisane małym drukiem.

Ubezpieczenie kredytu

Prowizję za udzielenie kredytu zapłacimy praktycznie zawsze, inaczej bywa z ubezpieczeniem. Samo ubezpieczenie bardzo często podwyższa ratę kredytową o sporą sumę, lecz nie zawsze musimy za nie płacić. Dlatego rozejrzyj się za ofertami, które nie wymagają zabezpieczenia. Będą one z pewnością znacznie tańsze.

Okres kredytowania

Kolejną sprawą jest okres kredytowania. Kredyty gotówkowe są drogie, nie działają na zasadach kredytów hipotecznych, które są naprawdę tanimi kredytami. Pamiętajmy, że wysokie odsetki to wysokie koszty kredytu, a kiedy suma do spłacenia zmniejsza się powoli to są one droższe. Bo przecież jest różnica między 9% od 5000 zł, a 9% od 3000 zł. Dlatego czym więcej rat kredytowych, tym bank więcej na nas zarobi. Jeśli więc masz możliwość rozkładaj kredyt zawsze na jak najmniej rat.

Jeśli pieniędzmi z kredytu chcesz sfinansować jakiś przedmiot to może warto kupić go na raty. Otóż często reklamowane są raty za 0% i z pewnością są one bardziej korzystne niż wzięcie kredytu gotówkowego. W każdym razie jeśli decydujemy się na kredyt, zawsze dokładnie czytajmy jego warunki, szczególnie te, które są zapisane małym drukiem.

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy?
Wybierz kredyt gotówkowy z porównywarką totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.