2022-12-03

Imieniny:

Ile kosztuje wydanie książki?

by Damian Ziółkowski on Maj 28, 2019

Zastanawiasz się nad wydaniem książki? Dowiedz się w jaki sposób tego dokonać i ile tak naprawdę kosztuje wydanie własnej powieści.

Wydatnie książki to spore przedsięwzięcie, które – w praktyce – może wymagać nie mniejszej ilości pracy. Może, lecz nie musi bowiem wszystko uzależnione jest od tego, na jaką formę wydania zdecyduje się autor. Do wyboru debiutantów pozostaje współpraca z wydawnictwem lub też self publishing. Czym różnią się wspomniane formy i ile tak naprawdę kosztuje wydanie własnej książki?

Współpraca z wydawnictwem

Pierwszym etapem do nawiązania współpracy z profesjonalnym wydawnictwem jest przesłanie rękopisu do redakcji. Warto dodać, iż powinien być on zgodny w wymaganiami wydawcy odnoszącymi się do formatowania dokumentu czy też rodzaju i wielkości czcionki. Po wysłaniu rękopisu pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Odpowiedź może bowiem nadejść dopiero za kilka miesięcy lub też… wcale. Jeśli jednak wydawnictwo wyrazi zainteresowanie powieścią, wówczas może zaproponować wydanie książki z pełnym finansowaniem bądź też ze współfinansowaniem.

W przypadku pełnego finansowania autor nie ponosi żadnych kosztów związanych z wydaniem książki. Niemniej jednak należy dodać, iż w przypadku opisywanego modelu wydania prowizja od sprzedaży jest dość niska.

Wydanie książki ze współfinansowaniem oznacza, iż koszt podzielony zostaje pomiędzy autora i wydawcę. W jakich proporcjach? Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. W przypadku tego modelu wydania zyski ze sprzedaży książki są nieco wyższe, niż w przypadku opisanego powyżej pełnego finansowania. Niestety, wydanie ze współfinansowaniem posiada również swoją ciemną stronę. Otóż zdarza się, iż nieuczciwe wydawnictwa próbują zrzucić całkowity koszt na autora. Wyjściem z sytuacji jest zawarcie umowy na ściśle określonych warunkach.

Self publishing

Self publishing to usługa, która polega na wydaniu książki własnym nakładem środków, a tym samym bez jakiegokolwiek udziału wydawnictwa. W tym modelu całkowity koszt ponosi autor książki, niemniej jednak należy dodać, iż prowizja od sprzedaży jednego egzemplarza powieści jest zdecydowanie wyższa, niż w przypadku współfinansowania czy też pełnego finansowania. Co istotne to fakt, iż self publishing nie wymaga od autora posiadania specjalistycznej wiedzy. Wszystko, co należy zrobić to postępować zgodnie z instrukcją dostępną na stronie firmy oferującej self publishing. Godną polecenia platformą tego rodzaju jest chociażby firma Wydać Książkę, która umożliwia autorom zarówno przygotowanie profesjonalnego pliku, jak i wydanie książki w wersji papierowej bądź też elektronicznej. Co istotne to fakt, iż dystrybucja odbywa się w modelu druku na życzenie. Nie musimy więc obawiać się kosztów związanych z koniecznością wydrukowania dużego nakładu. Warto dodać, iż zarówno cenę publikacji, jak i wysokość zysku ze sprzedaży pojedynczego egzemplarza książki ustala sam autor. Dodatkowo platforma udostępnia niezwykle przydatną usługę doradztwa.

Ile zatem kosztuje wydanie książki? W przypadku współpracy z wydawnictwem w modelu pełnego finansowania koszty poniesione zostają przez wydawcę, natomiast przy współfinansowania wszystko uzależnione jest od indywidualnych ustaleń. A self publishing? W tym wypadku koszt wydania zależy zarówno od grubości książki, rodzaju oprawy, formatu, okładki czy też liczby egzemplarzy. Warto jednak dodać, iż platforma Wydać Książkę udostępnia specjalny kalkulator umożliwiający wycenę projektu.