2022-12-07

Imieniny:

Konto walutowe – do czego jest potrzebne?

by Bartosz Kaluga on Maj 1, 2017

Obecnie rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy można założyć również w dolarach, euro, frankach lub innych walutach. Jest to tak zwane konto walutowe. Otwarcie takiego konta nie jest trudne ponieważ wystarczy udać się do banku i wypełnić stosowne dokumenty. Istnieje także możliwość założenia takiego konta przez internet bądź u konsultanta telefonicznego- dokumenty przyniesie kurier.

Kiedy konto walutowe jest przydatne?

Konto walutowe jest przydatne w kilku sytuacjach: spłacamy kredyt w obcej walucie, robimy zakupy  w zagranicznych sklepach, często podróżujemy za granicę, otrzymujemy stałe wpływy z zagranicy np. emeryturę.

Na co zwrócić uwagę?

Zazwyczaj konta walutowe są bezpłatne oraz nieoprocentowane. Różnią się natomiast kosztami przelewów wysyłanych na zagraniczne rachunki, możliwością wydania karty debetowej, koniecznością założenia konta w złotówkach w danym banku oraz kosztami przelewów wpływających na rachunek.

Jeśli konto ma nam służyć do spłaty kredytu hipotecznego  w danej walucie należy zwrócić uwagę na koszty przelewów.

Jeśli konto będzie nam służyć do częstego robienia zakupów za granic, warto aby bank oferował kartę płatniczą. Niestety nie wszystkie banki oferują taką usługę. Jeśli bank oferuje wydanie karty należy sprawdzić koszty jej wydania oraz obsługi.

Osoby przyjmujące wpłaty z zagranicy powinny sprawdzić czy bank nie pobiera prowizji za przelewy wpływające. Większość banków nie pobiera prowizji za takie operacje, jednak istnieją banki, w których koszt przelewu wynosi ok 30 zł.

Istotne pojęcia

Spread walutowy- jest to różnica między kursem kupna danej waluty a kursem bankowym. Spread jest zyskiem banku, który wynika z tego, że kurs sprzedaży jest wyższy od kursu kupna.

Opcja kosztowa SHA- jest to opcja, która podczas przelewu zagranicznego dzieli koszty transferu środków między zleceniodawcę a beneficjęta.

Opcja kosztowa OUR- wszystkie koszty związane z przelewem pokrywa zleceniodawca przelewu.

Opcja kosztowa BEN- wszystkie koszty związane z przelewem pokrywa beneficjent przelewu.

Przelew SEPA- jest to szybka i tania usługa przelewania środków w walucie euro między bankami na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinu.

Czy potrzebuje takiego konta?

Zanim zdecydujemy się na założenie konta walutowego, zastanówmy się czy jest nam ono niezbędne. Jeśli jednak okaże się, że potrzebujemy rachunku walutowego, musimy przeanalizować wszystkie dostępne oferty banków i dopasować najlepszą opcję do naszej sytuacji.

Sprawdź konta walutowe w Direct.Money.pl.