2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Kontakty elektryczne – na co zwrócić uwagę przy remoncie domu

by Bartosz Kaluga on Lipiec 10, 2018

Remont domu to nie tylko duża inwestycja, ale także sporo logistyki. Musimy dokładnie rozplanować każdy krok, określić budżet i kupić niezbędne rzeczy. W zależności od tego, czy planujemy podstawowe odświeżenie domu lub mieszkania, czy będzie to remont generalny powinniśmy także wygospodarować sobie nieco wolnego czasu.

Odpowiedni plan

Jeśli planujemy spory remont powinniśmy rozpocząć od wyrównania ścian, kolejnym krokiem jest ewentualna wymiana okien. Następne prace dotyczą już instalacji: elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Istotny jest także czas kiedy będziemy wykonywać prace. Wszystko po raz kolejny zależy od ich zakresu. Przykładowo na wymianę okien wybierajmy raczej lato, kiedy dni są słoneczne i suche. Zimą możemy zająć się pracami wykończeniowymi, jak na przykład układaniem płytek i paneli.

Odpowiednie zabezpieczenie

Bardzo ważną częścią każdego remontu jest zabezpieczenie niektórych urządzeń i elementów wyposażenia. Podczas malowania powinniśmy zdjąć wszystkie listwy, a podłogę i ramy okienne zabezpieczyć taśmą. Ślady farby są ciężkie do usunięcia, dzięki zastosowaniu tego prostego rozwiązania zaoszczędzimy sporo czasu. Równie ważne są kontakty elektryczne. Tu, do wyboru mamy dwie możliwości. Pierwsza to zamaskowanie taśmą. Musimy jednak pamiętać, by zmienić ją gdy będziemy kładli drugą warstwę farby. Kolejnym sposobem, dużo bezpieczniejszych jest odkręcenie obudowy i oklejenie mechanizmy. Dzięki temu nasze malowanie będzie dużo dokładniejsze.

Instalacja elektryczna

Niekiedy mamy potrzebę całkowitej wymiany lub jedynie lekkiej modyfikacji instalacji elektrycznej. Podczas przebudowy powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie obowiązujące normy i zatrudnić wyspecjalizowaną osobę. Przebudowa sieci może oznaczać na przykład przesunięcia kontaktów elektrycznych. Oczywiście przed remontem warto kupić wszystkie niezbędne rzeczy. Duży wybór łączników i gniazd znajdziemy na stronie Schneider Elecrtic.

Dobrze zaplanowany remont mieszkania przebiegnie szybko i bez problemów, dlatego też warto się do niego przygotować i dokładnie zaplanować.