2020-02-28

Imieniny: Wiktora i Eustachego

Konrad Dąbkowski triumfował w Szydłowcu

by Bartosz Kaluga on Sierpień 25, 2014

W sobotę 23 sierpnia na Rynku Wielkim w naszym mieście startował oraz finiszował 53 Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar Ministra Obrony Narodowej. Tegoroczna edycja pomimo już wieloletniej tradycji tego wyścigu odbywała się po raz pierwszy na trasie wokół Szydłowca.

Dla przypomnienia Wyścig Kolarski o Puchar Ministra Obrony Narodowej jak mówi Marcin Wasiołek Dyrektor Wyścigu to „najstarszy z kontynuowanych klasyków w Polsce. Przez wiele lat rozgrywany był w Warszawie, jako kryterium po stałej trasie, jeszcze dziś nazywanej „monowską”, ze startem i metą na ul. Myśliwieckiej. Po wprowadzeniu imprezy do kalendarza światowego UCI w kategorii 1.2 organizowany jest wyłącznie jako wyścig klasyczny w miejscach związanych z historią walk żołnierzy w obronie niepodległości”.

W wyścigu wzięło udział 93 zawodników z Czech, Słowacji i Polski, wszystkie grupy zawodowe oraz najlepsi amatorzy. Kolarze mieli do pokonania 151 km min. przez Szydłowiec, Przysuchę, Klwów, Przysuchę do Szydłowca, gdzie dodatkowo kolarze pięciokrotnie pokonywali jeszcze sześciokilometrową pętlę, którą wytyczono wokół naszego miasta.

Zwycięzcą 53. edycji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego o Puchar Ministra Obrony Narodowej został Konrad Dąbkowski, zawodnik grupy ActiveJet . Drugi z kolei dojechał zawodnik z grupy CCC Polsat Polkowice Grzegorz Stępniak. Na trzecim miejscu uplasował się Słowak Erika Baska z Dukli Trencin Trek .

W trakcie wyścigu gospodarze zorganizowali również szereg imprez towarzyszących min. zabawy i konkursy z nagrodami dla najmłodszych oraz wśród publiczności rozlosowano rower.

Imprezę sportowa poprowadzili : konferansjerka Agnieszka Sobutka Klepaczewska oraz komentatorzy sportowi: Tomasz Jaroński -Eurosport oraz Włodzimierz Rezner Polskie Radio.

Zawody miały uroczystą oprawę z udziałem ceremoniału wojskowego tj. Wojskowej Orkiestry Dętej która wystąpiła z koncertem specjalnie przygotowanym na ta okazję.

Organizatorami Wyścigu byli: Urząd Miejski w Szydłowcu, Stowarzyszenie Mazovia Team i Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek.

Tekst i foto A.G.