2021-09-24

Imieniny: Kryspina i Ingi

Kolejna zbiórka krwi w Szydłowcu zakończona sukcesem

by Marek Sokołowski on Marzec 31, 2014

Bardzo dużym powodzeniem cieszyła się niedzielna zbiórka krwi w Szydłowcu. Podczas tej zbiórki do mobilnego punktu poboru przyszło 61 osób. Niestety nie wszyscy w tym dniu mogli zostać honorowymi dawcami , bowiem pracujący na miejscu lekarz pozwolił oddać krew 51 osobom. Honorowi dawcy wzbogacili bank krwi o 22,95 litra tego cennego daru.

Wśród osób, które spotkaliśmy wczoraj w autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, byli wielokrotni dawcy, ale i także ci, którzy robili  to po raz pierwszy.

W organizację zbiórki włączyło się także Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oddział Szydłowiec. Osoby, które przyszły oddać krew mogły skorzystać z badania ciśnienia krwi oraz pomiaru cukru we krwi. Badanie cukru we krwi poprowadzili : Pani Wanda Arak z Poradni Diabetologicznej oraz prezes Zarządu Koła – Bogusław Bartczak i członek Zarządu -Izabela Ruzik.

Jak poinformowała nas Pani Izabela Ruzik ze Stowarzyszenia Diabetyków, z badania gleukometrem skorzystało 48 osób, kilkoro z nich otrzymało wskazanie o konieczności skonsultowania się z lekarzem. Badania ciśnienia  tętniczego we krwi przeprowadziły pielęgniarki ze SPZZOZ Szydłowiec-  Pani Edyta Krupa-Nikodym oraz Pani Agnieszka Skarczewska.

Z tej właśnie okazji do miasta przyjechali specjalni goście dyrektor RCKiK w Radomiu Józef Waniek oraz kierownik działu SPiM RCKiK Radom Katarzyna Żelewska-Bernat i radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Agnieszka Górska. Nie zabrakło także burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego oraz proboszcza Parafii św Zygmunta ks. Adama Radzimirskiego, którzy czynnie włączają się do promowania idei honorowego krwiodawstwa.

Na zakończenie zbiórki krwi rozlosowano wśród krwiodawców cztery upominki oraz wręczono pamiątkowe dyplomy-podziękowania dla sponsorów wspierających tak ważne idee. Warto podkreślić iż w naszym mieście mamy bardzo duży wskaźnik oddanej krwi i nie brakuje ludzi dobrego serca.

Organizatorami zbiórki krwi było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Dr Vietha w Radomiu, Stowarzyszenie Krwiodawców Ziemi Szydłowieckiej oraz Burmistrz Szydłowca A. Jarzyński.